پایداری بالای ویروس هپاتیت B

📌  ویروس هپاتیت B بسیار پایدار است و تنها از طریق استفاده از مواد ضد عفونی کننده غیر فعال می شود. بر این اساس، پژوهشگران دستورالعمل های بهداشتی سختگیرانه ای را توصیه می کنند.

🔺در دمای اتاق، ویروس هپاتیت B چند هفته باقی می ماند و حتی قادر است دمای چهار درجه سانتی گراد را به مدت ۹ ماه تحمل کند.

🔸 مواد ضد عفونی کننده اگر به طور مناسب و رقیق نشده استفاده شوند مؤثر هستند. این نتایج توسط یک تیم پژوهشی آلمانی-کره ای در یک مطالعه با استفاده از  سیستم عفونی جدید HBV در سلول های کبدی به دست آمده است. این پژوهش در مجله بیماری های عفونی ۴ اکتبر سال ۲۰۱۸ منتشر شده است.

🔸 عفونت های دوره ای____ویروس هپاتیت B به طور عمده از طریق تماس با خون منتقل می شود. در صورت رعایت اقدامات بهداشتی مناسب، کنترل آلودگی آسان است. با این حال، موارد فراوانی از ابتلا به ویروس هپاتیت B در بیمارستان ها و یا حتی محل کار افراد وجود دارد.

🔹 در گذشته، با توجه به کمبود مدل های پژوهشی در انسان پژوهشگران مجبور به استفاده از ویروس هپاتیت B اردک (دارای ارتباط نزدیک با ویروس هپاتیت B انسان) شدند. نتایج حاصل از آن مطالعات خیلی برای عفونت ویروس هپاتیت B انسان قابل استناد نبودند. برای تجزیه و تحلیل آن نتایج این تیم پژوهشی، به منظور دستیابی به نتایج واقعی تر سیستم عفونت HBV را در سلول های کبدی انسان مورد مطالعه قرار دادند. سیستم عفونت جدید HBV باعث می شود که پژوهشگران در سراسر دنیا مطالعات بسیار دقیقی از ویروس انسانی هپاتیت B که تا آن زمان ممکن نبود، انجام دهند.

🔹 ضدعفونی کننده های معمول مؤثر هستند____با استفاده از این مدل انسانی، پژوهشگران توانستند نشان دهند که آلودگی HBV به سختی در دمای اتاق حتی پس از چند هفته کاهش می یابد و در طی یک دوره ۹ ماهه در دمای ۴ درجه سانتیگراد باقی می ماند.

🔸 انواع مختلف الکل و ضد عفونی کننده های غیر فعال کننده (دست ها) ویروس ها را از بین می برند اما اگر مواد ضد عفونی کننده رقیق شوند خاصیت غیر فعال کنندگی آنها کاهش می یابد.

🔸 پژوهشگران اثربخشی دو ماده ضد عفونی کننده الکی توصیه شده توسط WHO (برای دست ها) علیه انواع ویروس های پوشینه دار مانند ویروس هپاتیت B را مقایسه کردند.

🔺 ویروس های مقایسه شده ویروس ابولا و ویروس هپاتیت C بودند. از بین تمام ویروس های آزمایش شده، ویروس هپاتیت B بیشترین مقاومت را در برابر هر دو ضدعفونی کننده نشان دادن و بر این اساس پژوهشگران توصیه کردند که به منظور جلوگیری از عفونت HBV در آینده، رعایت دستوالعمل های بهداشتی سختگیرانه الزامی است.

 لینک مرتبط:
https://academic.oup.com/jid/advance-article/doi/10.1093/infdis/jiy620/5144374تاریخ انتشار: 17:46:35 1397/08/29
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه