دکتر محمدجعفر سلیمانی اميری

        متولد سال 1323 هجري شمسي برابر با 1944 ميلادي در شهر اميركلا از شهرستان بابل مي باشند. پس از اخذ ديپلم و گذراندن دوره سربازي در سال 1348 وارد دانشگاه تهران شده ، پس از طي دوره دكترا در امتحان ورودي تخصص آزمايشگاه باليني پذيرفته شدند و پس از طي دوره چهار ساله آموزش در بيمارستان های دانشكده پزشكي تهران و موفقيت در آزمون دانشگاه، براي امتحان بورد به وزارت علوم معرفي گرديدند.در بهمن سال 1358 با قبولي در بورد ، موفق به اخذ تخصص تشخيص طبي از دانشكده پزشكي دانشگاه تهران شدند. در ارديبهشت 1359 به استخدام وزارت بهداری و بهزیستی درآمدند و در بيمارستان شهید يحيي ن‍ژاد بابل به عنوان مسئول آزمايشگاه شروع به كار نمودند و دو سال طرح نيروي انساني را در همين بيمارستان گذراندند.

هم زمان مسئول امور آزمايشگاه هاي بيمارستان ها و درمانگاه هاي شهرستان بابل شدند و در طي دو سال ، 6 آزمايشگاه در بيمارستان ها و درمانگاه هاي شهرستان بابل تجهيز و راه اندازي كردند، ضمنا آزمايشگاه بيمارستان نوساز شهيد بهشتي را با تجهيزات خوب آن روز تجهيز و قابل بهره برداري نمودند.

فعاليت حرفه اي

در سال 1361 علاوه بر خدمات دولتي ، آزمايشگاه رازي بابل را تاسيس كرده و سعي نمودند  با برنامه منسجم همه ساله از نظر علمي و تجهيزات ، اين آزمايشگاه را ارتقاء دهند و درسال 90 با احداث ساختماني به زیر بنای 3200 متر مربع بزرگترين آزمايشگاه كشور را از نظر مساحت در شهرستان بابل بنا نمودند.

فعاليت حرفه اي اجتماعي

از سال 1365 الي 1371 قائم مقام نظام پزشكي استان مازندران (استان گلستان و مازندران فعلي) بوده و رياست دادگاه بدوي نظام پزشكي استان را به عهده داشته اندو همزمان عضو شوراي انتظامي نظام پزشكي  استان نيز بودند. علاوه بر آن دو دوره عضو هيئت مديره نظام پزشكي شهرستان بابل و 12 سال عضو دادگاه نظام پزشكي شهرستان بابل شدند.

در ضمن در فعاليت صنفي و ساماندهي حرفه اي همكاران آزمايشگاهی استان ، مشاركت فعال داشته و از سال 1379 تا سال 1391 عضو و رئيس هيئت مديره جامعه آزمايشگاهيان استان مازندران شدند.

فعاليت پژوهشي

در سال 1354 (1976 ميلادي) در كنار درس و بحث موظفي ، فعاليت علمي و پژوهشي را در دانشگاه تهران آغاز نمودند و اولين پژوهش ايشان تحت عنوان جستجوي سموم سرطان زاي كلره در چربي جمعيت ايراني می باشد كه براي انجام اين تست از چربي اتوپسي اجساد پزشكي قانوني تهران استفاده كردند ، سپس به جستجوي اين سموم در روغن نباتي مصرفي ايراني ها پرداختند كه مجموعه این پژوهش ها  به صورت دو مقاله در مجلات معتبر بین المللی ذیل چاپ شد.
   
      
Chlorinated pesticide residues in the body fat of people in Iran
Environmental Research, Volume 16, Issues 1–3, 1978, Pages 419-422

 Detection and determination of chlorinated pesticide residues in raw and various stages of processed vegetable oil
Journal of the American Oil Chemists Society, December 1976, Volume 53, Issue 12, pp 752-753

سپس در سال 1370 هجري شمسي پژوهش خود را در آزمايشگاه رازي بابل با انجام اسكرينينگ تالاسمي مينور و شيوع کمبودG6PD   در دانش آموزان دبيرستاني شروع نموده كه نتيجه آن پايان نامه دكتراي سه تن از اولين  فارغ التحصيلان دانشگاه علوم پزشكي بابل شد.

همچنین  ایشان مشاور و انجام دهنده پروژه های پژوهشی برای تعدادی از پایان نامه های دکترای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بابل و دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده اند و نیز بسیاری از پژوهش های انجام شده ایشان و همکاران به صورت 28 مقاله ISI  در مجلات معتبر خارجی ،و نیز تعدادی از آنها در مجلات فارسي زبان داخلي به چاپ رسیده است، که مواردی از مقالات ISI در کتاب های مرجع (هاریسون، مندل و سيسيل) رفرنس گردید.


بروزرسانی: 17:20:10 1395/11/22
رفتن به بالای صفحه