شرایط لازم برای آزمایش پرولاکتین (PRL)
پرولاکتین که از بخشی از مغز ( هیپوفیز) ترشح می شود هورمونی است که در طی دوره حاملگی و شیردهی ۱۰ تا۲۰ برابر افزایش می یابد. انجام این آزمایش در اختلالا ت هورمونی از جمله به هم خوردن نظم عادت ماهیانه در خانم ها و نیز بیماران مشکوک به تومور هیپوفیز کمک کننده است. بیماران باید نکات زیر را پیش از انجام این آزمایش رعایت کنند:
۱- باید حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۳ ساعت بعد از بیدار شدن از خواب نمونه خون بدهند. نمونه هایی که زودتر از این زمان تهیه شوند افزایش ناشی از خواب را نشان خواهند داد .
۲- در شب قبل از آزمایش ،‌لباس گشاد و راحت بپوشند و از پوشیدن لباس های تنگ خصوصاً‌درناحیه سینه وپستان ها اجتناب نمایند. – معاینه و نیز تحریک پستان ها طی ۲۴ ساعت قبل موجب اشتباه در نتیجه آزمایش می شود.
۴- بیماران باید از نزدیکی و تماس جنسی در شب قبل خودداری کنند.
۵- طی ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش از ورزش فعالیت های شدید بدنی خودداری نموده و مصرف قرص های ضد بارداری، کلروپرومازین و متیل دوپا را طبق نظر پزشک معالج قطع نمایند.
– استرس در زمان انجام آزمایش خصوصاً‌در طی ۳۰ دقیقه پیش از آن موجب نتایج اشتباه می شود، لذا بیماران باید استرس خود را در زمان آزمایش به حداقل برسانند.

استرس،بیماری،تروما،جراحی یا حتی ترس از ازمایش خون می تواند سطوح پرولاکتین را بالا ببرد.در مورد اخر می توان یک انژیوکت هپارینه را در دست بیمار قرار داد و بعد از ۲ ساعت نموهه خون بیمار را گرفت.

 

بعضی از تحرکات فیزیولوژیک مثل خواب،ورزش،و هیپرگلیسمی سبب افزایش کوتاه مدت پرولاکتین سرم می شود.هنگام خواب سطح پرولاکتین بعد از ۶۰-۹۰ دقیقه شروع به افزایش می کند و ۴-۵ ساعت بعد به بالاترین مقدار خود می رسد.شایعترین تومور هیپوفیز پرولاکتین ترشح می کند(پرولاکتینما).

آمنوره،قاعدگی های غیر طبیعی و گالاکتوره می توانند نشانه هایی از وجود احتمالی پرولاکتینما در زنان سنین باروری باشند.

نرمال رنج پرولاکتین در خون :

در مردان بالای ۱۹ سال: 24-2 ng/ml

در زنان بالای ۱۹ سال: 30-4 ng/ml 

زنان حامله: 400-20 ng/ml 


تاریخ انتشار: 17:46:3 1398/06/28
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
سایر مطالب
چالش های آزمایشگاهی تشخیص ناباروری زنان - قسمت اول (تعاریف اولیه) تشخيص آزمايشگاهى سقط ‏هاى ترومبوفيليايى آیا زنانی که غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی (Preimplantation Genetic Screening or PGS) بدنبال IVF انجام داده اند از غربالگری دوران پری ناتال معاف هستند؟ دستورالعمل NHS انگلیس برای مدیریت اختلالات انعقادی ناشی از کووید 19 ریپورت تست PCR بیماری کووید 19 اندیکاسیون های IGRA TB Test آزمایش چالش گلوکز (GCT) یافته های آزمایشگاهی در بیماران بستری مبتلا به کووید-19 بروسلوز و آزمایش های سرولوژی تشخیص تب مالت آپدیت سال 2020 انجمن سرطان آمریکا در مورد واکسن HPV نحوه پیگیری سلولهای خوش خیم اندومتر Benign Endometrial Cells (BEC) و یا سلولهای خوش خیم گلاندولار Benign Glandular Cells طبق آخرین گایدلاین ASCCP 2019 یک کامنت پراکتیکال: گزارش دهی آزمایش میکروسکوپی ادرار تست نیتریک‌اکسید بازدمی چیست؟ گایدلاین انجمن سرطان آمریکا (American Cancer Society) در مورد پیشگیری و تشخیص اولیه کانسر دهانه رحم آگلوتیناسیون و تجمع اسپرم
رفتن به بالای صفحه