اندوکاردیت قارچی

اندوکاردیت ناشی از عفونت قارچی ابتلای دریچه های قلب یا پوشش داخلی (اندوکارد) آن است.

اندوکاردیت قارچی موقعی رخ می دهد که یک عفونت قارچی از سایر قسمت های بدن وارد جریان خون شده و لایه ی داخلی قلب یا دریچه ها را مورد تهاجم قرار داده باشد. این وضعیت به طور عمده در آن گروه از بیماران بستری واقع  می شود که تحت درمان با کورتیکوستروئیدها قرار می گیرند یا سوءمصرف داروهای درون وریدی دارند.

این رخداد در هر سنی ممکن است دیده شود، اما عموماً سنین بیش از 50 را تحت تأثیر قرار م یدهدارگانیسم های مسئول و معمول شامل گونه های کاندیدا، آسپرجیلوس و هیستوپلاسما کپسولاتوم هستند.

علائم و نشانه های اندوکاردیت قارچی بسیار متنوع است و از تب با درجه ی پائین، احساس خستگی و ماندگی(fatigue)، درد مفصل تا اشکال شدید که شامل حمله ی شدید و ناگهانی ضعف ناگهانی اندامها یا صورت مربوط به قطع منبع تغذیه ی خون مغزی یا stroke ، آریتمی قلبی و صدمه به کلیه و طحال می شود.

درمان اندوکاردیت قارچی بر اساس نوع قارچ عامل عفونت متغیر است. پایه و اساس درمان از طریق به کارگیری داروی ضد قارچی است و ممکن است در برخی موارد جراحی ضرورت یابد.

اندوکاردیت قارچی درمان نشده می تواند به پیش آگهی بی نهایت ضعیف منجر شود و تقریباً همیشه مهلک است. با تشخیص و درمان به موقع و مناسب پیامد بیماری بهتر می شود، هرچند که پیش آگهی همچنان به فاکتورهای متعددی که شامل نوع قارچ عامل عفونت، وضعیت سلامتی و ایمنی فرد و حضور هرگونه بیماری قلبی زمین های است، بستگی دارد.


تستهای ویژهای که به تشخیص اندوکاردیت کمک می کنند:

کشت خون

رادیوگرافی از قفسه ی سینه

الکتروکاردیوگرام 


منبع: مدلب نیوز


 اطلاعات بیشتر در فایل پیوست شده: اندوکاردیت قارچی


تاریخ انتشار: 17:53:34 1397/10/25
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
سایر مطالب
رفتن به بالای صفحه