کرونا به ایران رسید؛ علائم کرونا ویروس چیست و برای پیشگیری چه باید کنیم؟علائم و شیوه انتقال ویروس کرونا مثل سرماخوردگی است و وقتی فرد سرفه یا عطسه می کند، ویروس از طریق قطرات گسترش می یابد. همچنین هنگامی که شخصی یک سطح آلوده مانند دسته درب را لمس کند، می تواند پخش شود.

فرارو- کرونا به ایران رسید، بعد از نزدیک به یک ماه که از شیوع ویروس کرونا در جهان می‌گذرد و تقریبا تمامی کشورها درگیر آن هستند امروز سرانجام رسما اعلام شد که در قم دو نفر به ویروس کرونا مبتلا شدند حالا ما به شما خواهیم گفت که ویروس کرونا چیست و چگونه می‌توانیم از ابتلا به این ویروس ترسناک جلوگیری کنیم.

کرونا ویروس چیست؟

کرونا ویروس نام یک خانواده بزرگ ویروسی است که سویه‌های مختلف در آن قرار دارد و باعث بروز بیماری-های تنفسی در افراد می‌شود. ویروس سرما خوردگی معمولی نیز در این خانواده طبقه بندی می‌شود. پس بهتر است بدانید که تقریبا تمام افراد، حداقل یکبار در طول عمر خود با این ویروس مواجه شده اند. علائم بیماری از خفیف تا متوسط متغیر است و در برخی موارد باعث بیماری‌های دستگاه تنفسی تحتانی همچون پنومونی و برونشیت می‌شود.
این ویروس در بین حیوانات سراسر جهان بسیار شایع است. کرونا ویروس‌ها به ندرت می‌توانند تکامل پیدا کرده و انسان را آلوده کنند. این اتفاق تاکنون در رابطه با کرونا ویروس سندروم تنفسی خاورمیانه
(MERS-CoV) و کرونا ویروس سندروم حاد تنفسی (SARS-CoV) رخ داده است که در جریان شیوع این ویروس‌ها در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۲ نزدیک به ۲۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند.

راه‌های انتقال ویروس چیست؟

شواهد اولیه نشان می‌دهد این ویروس هم همانند سایر انواع ویروس کرونا از طریق تماس نزدیک با افراد آلوده و هنگام عطسه یا سرفه فرد آلوده انتقال پیدا می‌کند. این بیماری حدود ۲ هفته دوره‌ی نهفتگی یا کمون دارد. دوره‌ای که هنوز علائم بالینی آشکار نشده است، اما انتقال ویروس صورت می‌پذیرد.

موارد زیر احتمال انتقال بین افراد آلوده و سالم را بالا می‌برد:
از طریق ذرات موجود در هوا (سرفه و عطسه)
تماس بدنی نزدیک (روبوسی، لمس بدن یا دست دادن)
تماس دست با سطح آلوده به ویروس و لمس چشم ها، بینی یا دهان قبل از شستن دست‌ها
موارد نادر از طریق آلودگی مدفوع

 
تاریخ انتشار: 13:11:30 1398/12/01
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه