پاپ اسمیر

سرطان دهانه رحم سالانه جان دست‌كم 290 هزار زن را در سراسر جهان می گيرد. در كشورهاي توسعه يافته اين سرطان در رده هفتمين سرطان زنان قرار مي‌گيرد.

سرطانهاي سينه، ريه، روده، رحم، تخمدان و سرطانهاي سيستم لنفاوي جلوتر از اين سرطان هستند ولي در كشور ما سرطان گردن رحم شايع‌تر است و از قضا در خانم‌هايي كه سطح اقتصادي و سواد پايين‌تري دارند ديده مي‌شود. اكثر مرگ و ميرهای ناشی از اين بيماری در كشورهاي در حال توسعه اتفاق مي افتد، فقط به اين دليل كه راه های شناسايی و تشخيص بيماری در آنها عقب‌تر از كشورهای پيشرفته است.

اكثر زنان در مناطق محروم كه فاقد مراكز آزمايشگاهي براي غربالگري اين بيماري هستند و آگاهي نسبت به راه‌هاي شناسايي اين بيماري ندارند، جان خود را از دست مي‌دهند.

اهميت سرطان دهانه رحم در اين است كه در صورت تشخيص در مراحل ابتدايي، كاملا قابل درمان است.

امروزه ثابت شده سرطان گردن رحم يك بيماري مقاربتي است كه توسط ويروس پاپيلوماي انساني منتقل مي‌شود،اگرچه زمينه ايمونولوژيك فرد نيز در بروز اين بيماري موثر است ولي در 90 درصد موارد عامل ايجاد‌كننده اين بيماري ويروس پاپيلوماي انساني است.

این سرطان تا مراحل پیشرفته علامتی ایجاد نمی کند براي همين بايد برنامه‌هاي غربالگري اجرا كرد. يعني برنامه‌هايي كه با آن‌ها در ميان همه آدم‌هاي ظاهرا سالم، كساني كه در معرض خطرند يا در مراحل اوليه بيماري هستند را تشخيص داد. غربال‌گري اين بيماران به اين صورت است كه معمولا خانم‌ها بعد از ازدواج از سن 21 سالگي، سالي يكبار بايد تحت آزمايش سلول شناسي دهانه رحم به نام «پاپ اسمير» قرار بگيرند. وقتي كه اين تست سه بار انجام شد و منفي بود فواصل آن را مي‌توان طولاني‌تر كرد يعني دو تا سه سال يك‌بار آن را انجام داد.

·         واقعا دردسر انجام اين تست به فوايدش مي‌ارزد؟

- ارزش اين تست براي تشخيص سرطان دهانه رحم اين است كه اين سرطان يك دوره طولاني دارد يعني ابتدا از يك‌سري تغييرات سلولي شروع مي‌شود و 10 سال طول مي‌كشد تا اين كه اين تغييرات به يك سرطان مهاجم تبديل شود.

بنابراين اگر خانمي در اين مراحل مورد آزمايش قرار گيرد، به راحتي مي‌توان در مراحل اوليه بيماري را تشخيص داد و با درمانهاي ساده‌تري كه به صورت تخريب به وسيله ليزر و يا برداشتن مخاط دهانه رحم به وسيله چاقو است، آن بيماري را كاملا از بين برد.

·         آيا اين كارها تاثيري هم در طول عمر فرد مبتلا به سرطان دارد؟

اگر غربال‌گري به درستي انجام نشود بيماري به مراحل پيشرفته خواهد رسيد و طول عمر بيمار كاهش خواهد يافت. چون اين تومور به طور موضعي در لگن پيشرفت مي‌كند و روي مجاري ادراري اثر فشاري مي‌گذارد و اكثرا اين بيماران به علت اورمي يعني افزايش اوره خون و اختلال در كاركرد كليه جان خود را از دست مي‌دهند تا مسئله خونريزي. گاهي نيز در مراحل پيشرفته سوراخ شدگي مثانه و روده ايجاد مي‌شود و اختلال در دفع ادرار بوجود مي‌آيد.

·         در ابتداي بيماري، فرد با چه علائمي به پزشك مراجعه مي‌كند؟

- گفتم كه متاسفانه بيماري در مراحل اوليه هيچ علامت خاصي ندارد و فقط با تستهاي پاپ اسمير قابل تشخيص است، ولي در مراحل پيشرفته به صورت خونريزي، ترشحات متعفن و گاهي در مراحل پيشرفته‌تر به صورت توده‌هايي كه به احشاء مقابل فشار وارد مي‌كند و باعث درد لگني، اختلالات ادراري و اختلالات دفع گوارشي ايجاد مي‌شود، تظاهر مي‌كند.

 

معمولا خونريزي به صورت لكه‌بيني حين اعمال زناشويي خودش را نشان مي‌دهد. حتي ممكن است در حين نمونه‌گيري و معاينه اين خونريزي ايجاد شود بنابراين خانمها با ديدن لكه‌هاي غير طبيعي و ترشحات مداوم بايد براي انجام آزمايش مراجعه كنند.

·         بيشتر كدام گروه سني از زنان دچار اين علائم مي‌شوند؟

- بيشتر در خانم‌هاي مسن تظاهر مي‌كند، به دليل آنكه خانم‌هاي مسن بعد از سن باروري ديگر مراجعه پزشكي نمي‌كنند، در حالي‌كه حداكثر سن شروع سرطان تهاجمي گردن رحم 55 سالگي است. براي همين هر شش ماه يكبار انجام آزمايشهاي پاپ اسمير لازم است.

·         نحوه آزمايش پاپ اسمير چگونه است؟ 


اين آزمايش نسبت به هزينه پيشگيري بسيار مقرون به صرفه است. اين تست دردي هم ندارد. نحوه آزمايش به اين صورت است كه وسايل خاصي به نام «اسپاچولا» را داخل دهانه رحم مي‌گذارند و آن را360 درجه حركت مي‌دهند. اين كار باعث مي‌شود كه از دور تا دور سوراخ دهانه رحم سلولها كنده شوند. بعد از آن اين سلولها به آزمايشگاه فرستاده مي‌شوند و پاسخ آزمايش براي پزشك يا بيمار فرستاده مي‌شود.

برای انجام پاپ اسمیر به این نکات توجه کنید:

۱- در هنگام عادت ماهیانه پاپ اسمیر انجام ندهید، زیرا وجود خون تشخیص دقیق را مشکل می سازد.

۲- از ۲۴ ساعت قبل از انجام پاپ اسمیر از نزدیکی بدون کاندوم خودداری کنید، چون نتیجه پاپ اسمیر را مخدوش می کند.

۳- از ۴۸ ساعت قبل از انجام پاپ اسمیر، استفاده از داروهای واژینال (شیاف و پماد) را قطع کنید.

 تاریخ انتشار: 8:55:50 3/2/1392
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه