تاثیر استرس های دوران بارداری در تکامل مغز کودکان

طبق تحقیقات صورت گرفته در King’s College London ، استرس‌های دوران بارداری ، می‌تواند در روند تکامل مغز کودک تاثیرگذار باشد. این تحقیقات در حیطه روانپزشکی بیولوژیکی منتشر شده و برای اولین بار نگاهی به ارتباط بین استرس‌های مادر و میزان تکامل مغز در نوزادان نارس انداخته‌است.

مدارک حاصل از این مطالعات نشان می‌دهد که استرس‌های دوران بارداری در مادر، باعث ایجاد اختلال در روند تکامل بخش سفید مغزی ، فاسیکول uncinate، در کودکان می‌شود.

در این تحقیقات، از مادران خواسته شد در مورد استرس‌های پیش از زایمان به پرسشنامه‌ها پاسخ دهند. این استرس‌ها می‌تواند شامل استرس‌های روزمره مانند اسباب‌کشی و یا داشتن امتحان، و یا استرس‌های شدید‌تر همچون از دست دادن عزیزان، جدایی یا طلاق شود.

میزان این استرس‌ها بر اساس اینکه چند بار در طول هفته عوامل استرس‌زا را تجربه می‌کنند و شدت این عوامل چقدر است، رده‌بندی می‌شوند. تمامی این‌ها مواردی هستند که در مغز کودک تاثیر دارند. محققان از روش تصویربرداری از گسترش تانسور استفاده کردند که مشخصا برای بررسی ساختار ماده سفید طراخی شده بود. ماده‌ی سفید در اختلالات اضطرابی درگیر می‌شود، در افراد مسن، این قسمت در کسانی که دارای اختلال اضطرابی هستند تغییر می‌کند.

دکتر Alexandra Lautarescu، محقق اصلی این تحقیقات از King’s College London میگوید:

طبق یافته‌های ما، مادرانی که هنگام بارداری و قبل از تولد دچار اضطراب می‌شوند، ماده‌ی سفید در کودکان این افراد تغییر پیدا می‌کند.

به گفته‌ی دانشمندان، این تحقیقات به میزان اهمیت حمایت از مادران باردار قبل از تولد نوزاد تاکید می‌کند. با توجه به دستاورد‌های سابق، مداخلاتی مانند درمان‌های شناختی-رفتاری می‌تواند اثرات منفی را در کودکان کاهش دهد.

در این میان، پزشکان نقش مهمی در صحبت کردن با مادران باردار دارند. پرسش‌هایی که در برخورد با مادران باردار مطرح می‌شود، معمولا در مورد علائم افسردگی است و استرس‌های روزمره غالبا مورد توجه قرار نمی‌گیرند. زنان بارداری که در دوران حاملگی با حوادث استرس‌زایی دست و پنجه نرم می‌کنند، معمولا توسط پزشک یا مراقبان سلامت حمایت نمی‌شوند.

دکتر Alexandra Lautarescu میگوید: این موارد معمولا زمانی که در حین بارداری مورد توجه قرار گیرند، تشخیص داده نمی‌شوند. تاکید ما بر تاثیر سلامت روانی در حین بارداری در تکامل مغز کودک است. این تاثیرات می‌تواند بعد ها در زندگی کودک خود را نشان دهد. هیچ کس در مورد استرس‌هایی که زنان بارداری بدون هیچ حمایتی متحمل می‌شوند، اهمیت نمی‌دهد!

سرویس‌های پیش از زایمان باید در مورد اهمیت عوامل استرس‌زا برای مادر‌های باردار آگاهی کامل داشته باشند. مادرانی که تصور می‌شود با اضطراب‌های فراوانی روبه‌رو می‌شوند، باید مورد حمایت قرار گیرند. مداخلاتی که در راستای کمک به زنان باردار در دوران پیش از تولد و پس از تولد صورت می‌گیرند، نه تنها سلامت مادر، بلکه سلامت مغزی و ذهنی کودک را نیز تضمین می‌کنند و عواقب این عوامل را به حداقل می‌رسانند. 

این تحقیقات می‌تواند سندی مبنی بر تاثیر عدم سلامت ذهنی مادران در حین بارداری بر عواقب زیان‌بار آن در نوزاد باشد. نتایج این عوامل به صورت عواقب زایمانی، وزن کم نوزاد هنگام تولد و تولد نوزادان نارس بروز می‌کند. عدم سلامت ذهنی مادر همچنین ممکن است منجر به تغییر در رفتار‌های نوزاد حین تولد شود، مانند نوزادانی که بیش‌تر از حد معمول گریه می‌کنند.

محققان در صدد انجام مطالعات بیشتر برای بررسی عواقب زیان‌بار در زندگی و آینده کودکانی هستند که حین جنینی، دچار تغییر در روند تکامل مغزی شده‌اند.تاریخ انتشار: 19:47:37 1398/08/21
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه