معرفی

فناوری اطلاعات (به انگلیسی: Information Technology یا IT)، همان‌طور که به‌وسیله انجمن فناوری اطلاعات آمریکا (ITAA) تعریف شده‌است، «به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصاً برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزار رایانه می‌پردازد». به‌طور کوتاه، فناوری اطلاعات با مسائلی مانند استفاده از رایانه‌های الکترونیکی و نرم‌افزار سروکار دارد تا تبدیل، ذخیره، حفاظت، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی در امن و در تعریف دیگری (که به نظر می‌رسد کاملتر و دقیقتر باشد) فناوری اطلاعات به کلیه فناوری‌هایی اشاره می‌کند که در شش حوزه جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، پردازش، حفاظت، انتقال و نمایش اطلاعات کاربرد داشته و اثرگذار هستند. (ویکی پدیا)

فناوری اطلاعات امروزه با توجه به نفوذ بیشتر تکنولوژی در زندگی روزمره مردم و همچنین شرکت ها، سازمانهای خدماتی، پزشکی و پاراکلینیکی و .. به یکی از موارد مورد توجه و لازم در بین مردم و سازما نها قرار گرفته است.

بخش Server آزمایشگاه رازی بابل نیز در همین راستا گام برداشته و پاسخگوی نیازهای IT و گاها فراتر از IT آزمایشگاه می باشد.

نیازهای فراتر از IT شامل تولید و توسعه نرم افزارهای مورد نیاز آزمایشگاه توسط بخش Server در جهت افزایش کیفیت ارائه خدمات به بیماران و کاهش خطای انسانی در کلیه اموری که با اتوماسیون قابل رفع است، می باشد.

از جمله موارد تولید و طراحی شده در بخش Server میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:

- سیستم جوابدهی UBT (نرم افزار قبلی مورد استفاده، قدیمی بوده و به دلیل وجود مشکلاتی که داشت سبب تاخیر در جوابدهی به بیماران و انتظار آنها تا زمان دریافت جواب میشد. با طراحی نرم افزار جدید، عملا مشکل فوق برطرف شد).

- تولید و توسعه سیستم دقیق و کامل انبار داری مختص آزمایشگاه، منطبق با آخرین استانداردهای وزارت بهداشت و توصیه های بازرسین محترم این وزارت خانه.

- تولید و توسعه سیستم نگهداری و ثبت وقایع تجهیزات مربوط به بخش Server و تولید بارکد مختص اموال برای تجهیزات که رهگیری کارهای انجام شده بر روی تجهیزات توسط بارکد روی آنها را امکان پذیر می نماید.

- نوشتن چندین برنامه مورد نیاز بخش اداری در زمینه گزارش گیری و ارائه اطلاعات مورد نیاز بیمه ای به سازمان های بیمه گر و گاها پژوهشگران و پزشکان محترم.

- طراحی سیستم جوابدهی متابولیک با استفاده از اسکریپت نویسیهای پیچیده در مایکروسافت اکسل و نوشتن برنامه تولید اعداد و بارکدهای 24 رقمی استاندارد وزارت بهداشت، در بخش جدید متابولیک تا ارئه نسخه جدید توسط شرکت پشتیبان آزمایشگاه (لازم به ذکر است بخش فوق برای اولین بار در کل آزمایشگاه های کشور در آزمایشگاه رازی بابل راه اندازی شده بود، لذا نرم افزارهای جاری آزمایشگاه آپدیت های لازم برای اتوماسیون این بخش را ارائه نداده بودند).

- سیستم اتوماسیون محاسبه خودکار حقوق و مشاهده فیش حقوقی همکاران آزمایشگاه.

- و سایر مواردی که به دلیل کم کردن حجم این نوشتار از اشاره به آنها خودداری می شود.

در حوزه ی تخصصی فن آوری اطلاعات نیز تا جای ممکن سعی در به روز نگه داشتن این بخش داشته و کلیه موارد مربوط به نگهداری شبکه و پایگاه داده در 24 ساعت شبانه روز در حال انجام است.

بخش Server آزمایشگاه رازی بابل از لحاظ در اختیار داشتن نرم افزار وامکانات سخت افزاری لازم در بین کل مراکز آزمایشگاهی کشور یکی از مدرن ترین و قوی ترین هاست. به آپدیت های منظم  نرم افزاری و سخت افزاری بخش Server توسط ریاست آزمایشگاه توجه ویژه ای می شود. نتیجه ی این توجه در نهایت سبب ارائه سرعت، دقت و کیفیت بیشتر در خدمت رسانی به بیماران گرامی و آزمایشگاه های محترم همکار است.

این بخش همچنین دارای چندین سرور قدرتمند است که بر روی آنها عمل Virtualization انجام شده و کلیه سرویس ها دارای یک بکاپ در صورت از کار افتادن سرویس اصلی می باشند. فایل بسیار حجیم پایگاه داده آزمایشگاه که در سال 99 حدودا معادل 90 گیگابایت است (و هر روز در حال حجیم تر شدن است) نیاز به نگهداری ویژه ای دارد که مبحث High availability بر روی آن اجرا شده و سیستم بکاپ گیری خاصی برای نگهداری فایل دیتابیس همواره در حال انجام است.

در نهایت همانند سایر بخش های آزمایشگاه رازی بابل در تلاشیم هر روزه با بهره گیری از آخرین تکنولوژی های روز دنیا خدمات جدیدتر و بهتری را نسبت به گذشته ارائه نماییم.

تجهیزات
- 6 عدد سرور HP از نوع Rack Base
- 3 عدد سرور Tower
- هر طبقه دارای یک سوییچ لایه 2 Managed سیسکو
- بخش سرور دارای یک سوییچ لایه 3 سیسکو به همراه یک روتر میکروتیک
- دو عدد مودم ADSL و یک مودم VDSL
- انواع مختلفی از اکسس پوینت در طبقات
- انواع مختلفی از سوییچ های لایه 2 UnManaged در طبقات


گالری
بروزرسانی: 11:11:14 1397/06/01
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه