معرفی

سیتولوژی: از جمله زیر شاخه های پاتولوژی تشریحی آناتومیکالسیتوپاتولوژی می باشد که تحت عنوان سیتولوژی به مطالعه و تشخیص بیماری ها در حد سلول می پردازد و اغلب در جهت تشخیص سرطان ها بکار می رود و برای تشخیص بیماری های عفونی و التهابی نیز کمک کننده است از جمله ضایعات تیروئید و بیماری های درگیر کننده مایعات استریل بدن (پرده جنب ، پرده صفاق یا شکمی ، مایع مغزی نخاعی)و ضایعات سایر ارگان ها .

 آزمايش پاپ اسمير   با استفاده ار دستگاه Thin prep که  قابل اعتماد ترین و جامع ترین روش پاپ اسمیر (Pap Test) است انجام می شود . ] از زمان انجام این تست سال ۱۹۹۶ در ایالات متحده میزان شیوع سرطان مهاجم گردن رحم (Invasive cervical carcinoma) به میزان ۲۸ درصد کاهش نشان می دهد .FDA در سال ۱۹۹۸ , Thin prep را به عنوان اولین پاپ اسمیر تست فاز مایع (LBP) تائید نموده است و امروزه آن را به عنوان استاندارد طلایی (Gold Standard) پاپ اسمیر می شناسد[ .

نمونه های سيتولوژي به وسیله دستگاه cyto tek  از کمپانی ساکورا ژاپن و همچنین دستگاه E- prep، بر اساس متد فیلتراسیون و پرسیپیتاسون همزمان و تهیه لام Thin Layer انجام می شود . این دستگاه با  قابلیت آماده سازی کلیه نمونه های سیتولوژی اعم از ,Pap Smear Urine, FNA, Sputum , Fluids Body دارای گوهینامه CE اروپا و تاییدیه آزمایشگاه مرجع سلامت می باشد .

 فروزن سکشن : تشخيص حين عمل جراحي به روش فروزن سکشن و تعيين نوع ضايعه، اهميت بسزايي در تصميم گيري نوع عمل و تعداد اعمال مورد نياز دارد  .يافته هاي پژوهشی نشان دهنده ميزان صحت بالا با روش تشخيصي فروزن سکشن و همخواني آن با روش دايمي، در نمونه هاي تومورال و غير تومورال مي باشد. لذا تشخيص حين عمل جراحي به روش فروزن سکشن روشي استاندارد و با ارزش جهت کمک به تصميم گيري صحيح جراح در تعيين نوع جراحي در زمان کوتاهتر و با عوارض کمتر براي بيمار مي باشد.

بخش پاتولوژی این مرکز همچنین مجهز به دستگاه فروزن سکشن Tissue Tek – Cryo3  از کمپانی ساکورا ژاپن  ( پیشرفته ترین و ایمن ترین دستگاه فروزن در جهان ) میباشد که با هماهنگی با جراحان محترم برای تمام بافت ها از کلیه مراکز جهت بررسی ماهیت ضایعات ناشناخته  حین عمل جراحی استفاده میشود.

نمونه های برش انجماد سریع ( FROZEN SECTION ) از کلیه مراکز از 7 صبح لغایت 7 عصر با هماهنگی قبلی پذیرفته می شود و زمان جوابدهی نمونه های فروزن 10 دقیقه بعد از دریافت نمونه  می باشد .

امید است تلاش های همکاران بخش پاتولوژی و سیتولوژی آزمایشگاه رازی بابل در جهت ارائه سریعترین و مطمئن ترین خدمات، بتواند رضایت خاطر و اطمینان پزشکان محترم و بیماران گرامی را فراهم نماید.

 

تجهیزات
گالری
تصویری ثبت نشده است.
بروزرسانی: 20:26:32 1397/02/11
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه