معرفی

پاتولوژی در اصل به معنای آسیب شناسی است و به مطالعه و شناسایی اختلالات عملی و تغییرات ساختاری بافت ها می پردازد. به طور کلی آسیب شناسی عبارت است از مطالعه بیماری ها و به عنوان شاخه ای از علم پزشکی به بررسی علل پیدایش بیماری ها و عوارض ناشی از آنها می پردازد. بدیهی است در هنگام بروز یک بیماری، تغییراتی در بافت های مختلف بدن ایجاد می شود که در واقع مطالعه همین تغییرات ، مبنا و اساس پاتولوژی را تشکیل می دهد. لذا پاتولوژی علمی است که راجع به تغییرات مختلف بدن در هنگام بیماری بحث و گفتگو می نماید که به دو گروه  تشریحی و بالینی تقسیم می شود.

 1) پاتولوژی تشریحی (اAnatomical) که عبارت است از مطالعه تغییرات ساختمانی اعم از ماکروسکویی و میکروسکوپی و ضایعات وارده به سلول های بدن که شامل موارد زیر می باشد :

الف) اتوپسی (نمونه برداری از بافت مرده)

ب) بیوپسی (نمونه برداری از بافت زنده)

ج) سیتو پاتولوژی (سلول شناسی).

2) پاتولوژی بالینی (clinical) که علایم بیماری را در خون، ادرار، مایع نخاعی، خلط، ترشحات واژن در بخش های مختلف میکروب شناسی، بیوشیمی، سرم شناسی و بررسی می نماید.

معرفی بخش پاتولوژی

بخش پاتولوژی آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی بابل در سال 1390 بنا به درخواست پزشکان همکار و به منظور ارتقاء خدمت رسانی و نیز پاسخگویی به نیازهای عرصه تشخیص پزشکی در این زمینه راه اندازی گردید.

سرکار خانم دکترانسیه شفیق استادیار پاتولوژی متخصص آناتومیکال پاتولوژی از دانشگاه تهران با همکاری سرکار خانم دکتر شیما سلیمانی متخصص آناتومیکال و کلینیکال پاتولوژی دارای بورد تخصصی و همچنین  فلوشیپ پاتولوژی گوارش از کشور هلند مسئولیت فنی این بخش را به عهده دارند و با تکیه بر سوابق ارزنده آکادمیک و کلینیکال و نیز بهره گیری از بهترین  تجهیزات روز دنیا و پرسنل با تجربه مشغول به فعالیت می باشند.

كليه مراحل پذيرش و آماده سازي نمونه ها تحت نظارت مستقيم متخصصان آسيب شناسي انجام شده و وظيفه بررسي ماکروسکوپی و  ميكروسكوپي نمونه ها و نوشتن گزارشات سيتولوژي و پاتولوژي مستقيما با پاتولوژيست بخش مي باشد.

·         خانم هدی آقابابایی : کارشناس علوم آزمایشگاهی ( مسئول بخش )

·         خانم ندا صدیق : کارشناس علوم آزمایشگاهی

·         خانم فاطمه رستگاری: کارشناس علوم آزمایشگاهی

اين بخش با استفاده از دستگاههاي دقيق و پرسنل كارآمد قابليت انجام آزمايشهاي تخصصي در زمينه آسيب شناسي با استفاده از تكنيك های  اختصاصي بر روي نمونه هاي بافتی و سیتولوژی را داراست .

پذیرش نمونه های بافتی از ساعت 7 صبح لغایت 7 عصر صورت می گیرد.

تجهیزات

خدمات قابل ارائه در بخش آسيب شناسي

·         انجام آزمايش ها ي پاتولوژي با استفاده از تكنيك اختصاصي بر روي نمونه هاي بافتی

·         انجام آزمايش هاي سيتولوژي شامل  گزارش سيتولوژي مايعات بدن نظير ادرار، خلط، مايع نخاعي، ترشحات پستان و ...

·         گزارش سيتولوژي FNA تيروئيد ، پستان و ....

·         پاپ اسمير به روش معمول Conventional و روش-based  Liquid  

·         پذیرش فروزن سکشن برای تمام بافتها

·         انواع رنگ آمیزی اختصاصی

·         تهيه بلوك و اسلايد از بافت هاي مختلف   (Block & Slide Preparation)

·         مشاوره و گزارش لام هايي كه در جاي ديگر تهيه شده اند  Consultation ) & Block Pathology)

·         تهیه آمار بیماران بصورت روزانه  ,  ماهیانه و گزارش موارد بدخیم در هر ماه

امکان تحویل بلوک های پارافینی و اسلایدهای نمونه ها برای مدت حداقل 10 سال وجود دارد و با درخواست کتبی پزشک معالج و ارائه مدرک شناسایی تحویل بیمار می شود. در بایگانی جواب های پاتولوژی امکان دسترسی به پاسخ های نمونه های بافتی حد اکثر تا 10 سال قبل وجود دارد. 

گالری
تصویری ثبت نشده است.
بروزرسانی: 20:16:51 1397/02/11
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه