مهمانی‌های خانوادگی، بازارچه‌های محلی و مراکز خدماتی بیشترین مکان های ابتلا به کرونا در بابل

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر حسینعلی نیک بخت عضوکارگروه اپیدمیولوژی و آمار معاونت بهداشتی از گزارش ردیابی تماس بیماران مشکوک به کرونا در شهرستان بابل با همکاری واحد بیماریهای واگیر دانشگاه خبر داد و گفت: مراسمات و مهمانی‌های خانوادگی، بازارچه‌های محلی و مراکز خدماتی، محل‌های تردد افراد مبتلا به کرونا طی 14 روز قبل از شروع علائم بوده است.


دکتر حسینعلی نیک ‌بخت با اشاره به اینکه گزارش منتشر شده تا انتهای مهر 1399 در شهرستان بابل هست، گفت: میانگین سنی در افراد بستری 57  و بیماران سرپایی 47 سال بود که به‌ طور کلی میانگین سنی بیماران از اول بیماری تاکنون به‌ طور متوسط 5 سال کاهش ‌یافته و میانگین سنی بیماران بستری همچنان حداقل یک دهه بیشتر است.

عضو کارگروه اپیدمیولوژی و آمار معاونت بهداشتی گفت: مدت ‌زمان شروع علائم تا دریافت درمان اگرچه در فروردین‌ ماه بیش از 6 روز بود ولی در پایان شهریور به حدود متوسط دو روز کاهش ‌یافته و در پایان مهرماه نیز به کمتر از 2 روز رسیده است.

دکتر نیک ‌بخت با اشاره به اینکه کلیه بیماران به‌ طور متوسط کمتر از 48 ساعت در بابل شناسایی می‌شوند، تصریح کرد: طی بررسی بعمل آمده حدود یک ‌سوم این افراد به ‌طور قطعی با یک بیمار دچار علائم تنفسی، تماس نزدیک داشتند و این تماس نزدیک در حدود نیمی در خانواده و تا حدود یک ‌سوم در محل کار و همچنین شرکت در مراسمت و اجتماعات نیز در رده‌های بعدی قرار داشتند.

وی با اشاره به اینکه آموزش به خانواده‌ها و نظارت بر رعایت پروتکل ‌های بهداشتی در محل کار و عدم حضور کارکنان مبتلا به مدت حداقل دو هفته مورد تأکید هست ، بیان داشت: زنگ خطر فعلی، عدم پایبندی 75% از افراد بیمار به قرنطینه خانگی دو هفته‌ای است که این مقدار در پایان شهریور ماه 65% بوده است.

عضو کارگروه اپیدمیولوژی و آمار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: علاوه بر آموزش باید فرهنگ ‌سازی و حمایت ‌های اجتماعی و روانی صورت گیرد که همکاری‌ های بین بخشی را می‌طلبد.

دکتر حسینعلی نیک ‌بخت اظهار داشت: مراسمات و مهمانی ‌های خانوادگی با 29 درصد، بازارچه‌ های محلی با 27 درصد و حضور در مراکز خدماتی با 18 درصد محل ‌های تردد افراد طی 14 روز قبل از شروع علائم  بوده است که قابل ‌توجه بوده و همچنان آموزش، فرهنگ ‌سازی و نظارت بیشتر را می‌طلبد.


منبع: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بابل


 تاریخ انتشار: 3:10:1 1399/08/13
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه