برای درمان زردی قرص فنوباربیتال تجویز نشوددکتر یدالله زاهدپاشا عضو هیات مدیره انجمن نوزادان کشور و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل: برای درمان زردی قرص فنوباربیتال تجویز نشود


🔸متأسفانه شاهد بستری نوزادان با علائم زردی خیلی شدید و عارضه هستیم. زردی شدید باعث سم در بدن تلقی شده و به‌ویژه سم برای سیستم عصبی مرکزی، آنسفالوپاتی، کری، اختلال ذهنی و حرکتی و در نهایت ممکن است منجر به مرگ شود.

 

🔸 دوره زردی نوزادان در 28 روز اول حیات اطلاق میشود. ۶۰ درصد نوزادان رسیده و ۱۰۰ درصد نوزادان نارس دچار زردی می‌شوند.

 

🔸برای نوزادان تغذیه مکرر شیر مادر توصیه می‌شود و هیچ درمان دارویی روتین سرپایی برای درمان زردی نوزادان وجود ندارد ولی متأسفانه برخی از پزشکان داروی فنوباربیتال را تجویز نموده و این دارو ضد تشنج و باعث خواب‌آلودگی در نوزادان می‌شود.

 

🔸نوزادی که خواب‌آلوده شود میل به خوردن شیر ندارد و این کم شیر خوردن باعث تشدید زردی می‌گردد. برای والدینی که این دارو را برای نوزاد استفاده می‌کند اطمینان کاذب ایجاد می‌شود و تصور می‌کنند نوزاد خوب شده ولی متأسفانه بعد از چند روز نوزاد بهبود نیافته و دچار خواب‌آلودگی و عارضه زردی شده و والدین مجبورند برای بستری نوزاد اقدام کنند.

 

🔸برای درمان نوزادان از قرص فنوباربیتال استفاده نکنید و به والدین توصیه می‌کنیم قرص زردی به کودکان ندهید حتی اگر پزشک تجویز کرده باشد.

 

🔸قرنطینه در بحث کرونا نباید عامل مراجعه دیرهنگام برای درمان زردی نوزادان باشد

 

🔸برای بررسی زردی در روز سوم تولد، نوزاد توسط پزشک معالج یا سیستم بهداشتی مورد معاینه قرار بگیرند.

 

منبع: خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار: 22:12:39 1399/06/24
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه