فوق تخصص نوزادان: شیر مادر بعنوان بهترین شیر برای نوزادان نارس می باشد

دکتر موسی احمدپور فوق تخصص نوزادان دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: طول مدت یک حاملگی نرمال از زمان اولین روز آخرین قاعدگی ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته و از زمان لقاح ۲۶۸ روز یا ۳۸ هفته می باشد و طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی اگر نوزادی قبل از ۳۷ هفته کامل زندگی داخل رحمی بدنیا بیاید نوزاد نارس تعریف می شود.


وی با اشاره به اینکه نوزاد نارس القایی و یا خودبخودی می باشد، گفت: بدنیا آمدن نوزاد در پره اکلامپسی مادر، کاهش رشد جنین در داخل رحم و کاهش حجم مایع زایمانی (حدود ۲۵ % موارد ) از علت های بدنیا آمدن نوزاد نارس بصورت القایی می باشد و درد زایمانی خودبخودی و پارگی پرده ها (۷۰% موارد) از موارد خودبخودی می باشند.

فوق تخصص نوزادان بيمارستان كودكان اميركلا اذعان داشت: ۸ تا ۱۰ درصد نوزادان نارس متولد می شوند و  این میزان در کشورهای در حال توسعه بالاتر است و در پاکستان ۱۳-۱۱ درصد در هند ۲۱ درصد- در ایران حدود ۱۰-۹ درصد- در کشورهای توسعه یافته ۷-۵ درصد می باشد.

وی ادامه داد: نارسی یک پدیده چند عاملی است یعنی ترکیبی از عوامل جنینی، جفتی ، مادری و رحمی می باشد
دکتر احمدپور افزود: اگر مادر حامله درد زایمانی زودرس پیدا کند باید بلافاصله به یک مرکز مجهز که مراقبت از مادر و نوزاد پرمخاطره ارائه دهد منتقل شود.
وی افزود: در بابل مرکز مراقبت از مادر و نوزاد پرخطر در  بیمارستان آیت اله روحانی می باشد که نوزاد بعد از تولد، درNICU آن مرکز و یا در NICU    بیمارستان امیر کلا بستری می‌شوند.

فوق تخصص نوزادان دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد:  اگر چه ممکن است نتوان از زایمان زودرس جلوگیری نمود ولی می توان آن را با تجویز داروهای کاهنده حرکات رحم  به تأخیر انداخت و همچنین با تجویز داروهایی به مادر، رسیده شدن ریه نوزاد نارس را تسریع می شود.

وی گفت: وقتی نوزادی نارس متولد می شود تمامی سیستم ها و اعضایی که برای حیات لازم است نارس هستند و یا کارکرد آنها کامل نیست که مهمترین آن ریه ها می باشند که برای تنفس لازم است، بنابراین شایع ترین عامل مرگ آنها نارسی ریه است که موجب بروز زجر تنفسی و مرگ می شود.

دکتر احمدپور اذعان داشت: نارس بودن عروق مغزی و روده ها، کاهش فعالیت های کلی نوزاد و رفلکس ها، عدم توانایی حفظ درجه حرارت بدلیل نازکی پوست و کاهش چربی پوست، بروز کم خونی، بروز اختلالات تیروئیدی، کاهش قند خون-وکاهش کلسیم خون، نارسایی کلیه و افزایش خطر مسمومیت دارویی، باز شدن مجرای شریانی در قلب، کاهش قدرت عضلانی، جثه کوچک و وزن پایین ، کاهش توانایی مکیدن و بلعیدن  و افزایش شیوع عفونت ها از مشکلات نوزادان نارس می باشند.

وی افزود: یکی از مشکلات جدی که این نوزادان را تهدید می کند صدمه شبکیه چشم و کاهش بینایی در اثر نارسی است بنابراین برای تشخیص و درمان بهنگام این عارضه معاینه چشم توسط متخصص شبکیه در روز ۲۸ تولد انجام و بعد از ترخیص نیز این نوزادان برای معاینات تکمیلی باید مراجعه نمایند
وی به خانواده ها توصیه کرد: پس از ترخیص نوزاد از بیمارستان در هفته های اول هر هفته سه الی چهار بار و سپس هر ماه برای ارزیابی وزن گیری مراجعه کنند.

دکتر احمدپور با اشاره به اینکه بهترین شیر برای نوزادان نارس شیر مادر خودشان است، گفت: شیردادن به نوزاد اوایل به صورت دوشیده شده با فنجان کوچک  یا سرنگ و بتدریج با بهتر شدن وضعیت مکیدن و بلعیدن با مکیدن سینه انجام می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با ذکر این نکته که برای غنی ساختن شیر مادر اوایل می توان شیر مادر را با پودر غنی ساز شیر مادر مخلوط نمود، افزود: شیرخشک نوزاد نارس فقط برای نوزادان محروم از شیرمادر و برخی شرایط با نظر پزشک داده می شود.

وی با اشاره به اینکه وظایف خانواده ها و کادر درمان در قبال نوزادان نارس مظاعف می باشد، ادامه داد: غربالگری شنوایی، غربالگری بینایی، تکرار تست های تیروئیدی، سونوگرافی مغزی، شروع آهن در 2 ماهگی، ادامه مراقبت کانگرویی در خانه، تشویق به ادامه تغذیه با شیر مادر، کامل نمودن برنامه واکسیناسیون OPV, BCG, HBV در زمان ترخیص، ارزیابی تکاملی در 2 سالگی از نکات قابل توجهی می باشد که باید توسط خانواده ها پیگیری و انجام شود.


منبع خبر: روابط عمومی بیمارستان کودکان امیرکلاتاریخ انتشار: 0:14:56 1399/06/23
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه