فاصله گذاری اجتماعی، ضرورتی در دست فراموشی!بعد از شیوع و شناسایی کووید 19 در کشور، از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، طرح فاصله گذاری اجتماعی مطرح و لازم الاجرا شد. در این راستا، در مکان ها و ناوگان عمومی مانند، مترو، اتوبوس، هواپیما و تاکسی ضوابطی تعیین شده و همگان موظف به اجرای آنها شدند. در روزهای نخستین آغاز همه گیری، اجرای طرح فاصله گذاری، تعطیلی برخی کسب و کارها و دورکار شدن کارمندان و همزمان لغو طرح ترافیک در سطح شهر، مردم بر اجرای اصول بهداشتی و پیشگیری از کرونا، دقت و حساسیت بیشتری داشتند. اما به مرور، با گشایش ادارات و کسب و کارها و از طرفی، شروع امتحانات در مدارس و دانشگاه ها در برخی مقاطع و البته، از سرگیری طرح ترافیک، تمایل مردم برای استفاده از حمل و نقل عمومی افزایش پیدا کرد. این در حالی است که ناوگان عمومی پاسخگوی این حجم از مسافر نبوده و مردم نیز ناگزیر حفظ فاصله را در اولویت آخر قرار دادند.

سازمان جهانی بهداشت بر حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در سطح شهر و مکان های پرازدحام، موکدا تاکید کرده و قطع زنجیره انتقال این ویروس هزار چهره را به تصحیح رفتار اجتماعی مردم مربوط می‌داند.

براساس مطالعات CDC، دو نفر با ماسک در فاصله 6 فوت (تقریبا دومتر) از یکدیگر باید قرار گیرند. این مرکز، ضمن تاکید بر محدود کردن تماس رو در رو با دیگران، بر حفظ فاصله اجتماعی استاندارد و استفاده از ماسک تاکید زیادی کرده است.

کووید 19 را رها نکنیم

بنظر می رسد، هنوز هم باید بر عهدمان در حفظ و نگاهداشت اصول بهداشتی و ضدعفونی سطوح، متعهدانه پایبند باشیم و کووید 19 را رها نکنیم. این ویروس اگر رها شود، هر روز به چهره ای در آمده و سلامتی انسان ها را به خطر می‌اندازد.

نکته دیگری که حائز اهمیت است، اینکه، بخش قابل توجهی از مبتلایان به کووید 19، فاقد علائم ("بدون علامت") هستند و به گفته CDC، "حتی کسانی که در نهایت علائم ایجاد می کنند نیز می توانند قبل از نشان دادن علائم، ویروس را به دیگران منتقل کنند." این بدان معنی است که ویروس می تواند بین افرادی که از نزدیک در تعامل هستند، با صحبت کردن، سرفه و یا عطسه، (حتی اگر آن افراد علائمی نداشته باشند)، منتقل شود. با توجه به این شواهد جدید،CDC ، زدن ماسک صورت در مکان های عمومی که در آنها اجرای فاصله گذاری اجتماعی و دیگر اقدامات، دشوار است را به شدت توصیه می کند، به ویژه در مناطق یا شهرهایی که دارای انتقال قابل توجهی در جامعه باشد. بنابراین، رعایت فاصله اجتماعی از آن حیث اهمیت پیدا می کند که ما نمی دانیم ناقل ویروس کرونا هستیم یا خیر. لذا، حفظ فاصله اجتماعی، درواقع، عمل به مسئولیت اجتماعی مان در قبال هموطنان تلقی می شود. هموطنان باید دقت کنند که علاوه بر انجام اقدامات روزمره برای جلوگیری از ابتلا به کووید 19، حفظ فضای بین آنها و دیگران، یکی از بهترین ابزارهایی است که می توان در کاهش سرعت انتشار ویروس به صورت محلی و سراسری، به آن پرداخت.

مردم سعی کنند تماس نزدیک با دیگران در خارج از منزل و در فضاهای داخلی و خارجی را به حداقل برسانند. حتی اگر هیچ علائمی از کرونا از جمله، سرفه، تب و بیحالی را نداشته باشید، دوری اجتماعی به ویژه برای افرادی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری شدید COVID-19 هستند، بسیار مهم و ضروری است. در شرایط کنونی، لازم است به زندگی با کرونا وفق پیدا کنیم و بدانیم با رعایت اصول بهداشتی، استفاده از ماسک و حفظ فاصله، زنجیره انتقال را قطع خواهیم کرد.

ضرورت استفاده از ماسک در مکان های عمومی پرازدحام 

بی تعارف می‌توان گفت، دشمن شهروندان در دوران کرونا، افراد بدون ماسک هستند. به گفته دکتر حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، استفاده از ماسک تا ٨۵ درصد، رعایت فاصله فیزیکی یک تا دو متری تا ٨٢ درصد و استفاده از پوشش محافظ چشمی نیز تا ٧٨ درصد، انتقال ویروس کرونا را کاهش می‌دهد. بنابراین، حفظ فاصله فیزیکی، شستشوی مرتب و صحیح دست ‌ها و خودداری از تماس دست ‌ها با ماسک و صورت در کنار استفاده از ماسک، می‌تواند تاثیر چشمگیری در پیشگیری از شیوع هرچه بیشتر کروناویروس داشته باشد و این در حالی است که هنوز بسیاری از مردم این موضوع مهم را جدی نگرفته و بدون ماسک و محافظ صورت، در مکان های عمومی پرازدحام به خصوص اماکن سرپوشیده مانند مترو، تردد می کنند. در این راستا، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز اعلام کرده که از 15 تیرماه استفاده از ماسک صورت اجباری می شود، اما تاثیرپذیری این اقدام زمانی به نتیجه می رسد که مردم در اقصی نقاط کشور به لزوم رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری از بیماری، واقف شوند.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت نیز بر استفاده صحیح از ماسک بهداشتی تاکید کرده و این موضوع را اخلاق و مسئولیت اجتماعی شهروندان در قبال یکدیگر می‌دانند.

استفاده از دستکش احتمال انتقال ویروس را افزایش می دهد

نکته حائز اهمیت دیگر اینکه، استفاده از دستکش هیچ تاثیری در پیشگیری از انتقال ویروس ندارد. به گفته دکتر رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، استفاده از دستکش احتمال انتقال ویروس را افزایش می دهد. چراکه افراد با این تصور که دستکش می تواند به عنوان لایه محافظی، انتقال ویروس را کاهش دهد، آسوده خاطر از آن استفاده می کنند. اما چنانچه سطحی آلوده را با دستکش لمس کنند، ویروس به سطح دستکش منتقل شده و در صورت لمس دهان یا بینی با این دستکش، می ‌توانند ویروس را به خود منتقل کنند. همانطور که دست بدون دستکش این کار را می‌ کند. لذا، بهترین راهکار برای حفظ بهداشت دست ها، شست وشو با آب و صابون یا ضدعفونی با فرآورده های الکلی مناسب است.

استفاده صحیح از ماسک صورت

همانطور که گفته شد، ماسک به صورت 100 درصد از انتقال ویروس هزارچهره کووید 19 جلوگیری نمی کند، بنابراین، رعایت برخی نکات به منظور موثر بودن ماسک، الزامی است؛
حتما به یاد داشته باشید که قبل از دست زدن به ماسک، دست‌های خود را با ژل حاوی الکل یا آب و صابون بشویید و از عدم داشتن پارگی در ماسک اطمینان حاصل کنید.

برای استفاده از ماسک حتما مطمئن شوید که کدام قسمت بالای ماسک قرار دارد؛ یعنی قسمت فلزی روی ماسک باید روی بینی شما قرار گیرد و سپس قسمت داخلی ماسک که معمولا قسمت سفید رنگ است را مشخص کنید، بعد از تمام این مراحل ماسک را روی صورت خود قرار دهید و در آخر نوار فلزی را فشار دهید یا گوشه اش را سفت کنید، تا شکل بینی را به خود بگیرد. ماسک را به گونه ‌ای روی صورت خود تنظیم کنید تا دهان و چانه شما را بپوشاند. اطمینان حاصل کنید تا هیچ شکاف یا فضای خالی بین صورت شما و ماسک وجود نداشته باشد.

برای جلوگیری از آلودگی ماسک ها، قسمت جلوی ماسک را در زمان استفاده لمس نکنید، اگر به صورت اتفاقی قسمت جلوی ماسک را لمس کردید، حتما دستان خود را بشویید و یا ضدعفونی کنید.

برای خارج کردن ماسک، کش ‌های آن را از پشت بدون اینکه قسمت جلویی ماسک را لمس کرده باشید، باز کنید و آنها را از صورت خود دور نگهدارید. سپس ماسک آلوده را در سطل زباله دربسته ‌ای بیندازید و دستان خود را تمیز کنید.

بسیار مهم است که ماسک را تنها یک بار استفاده کنید و به محض مرطوب شدن، آن را با یک ماسک جدید جایگزین کنید. به یاد داشته باشید بهترین راه محافظت در برابر ویروس کرونا شستشوی مداوم دست‌ها با ژل حاوی الکل یا آب و صابون است.

سمانه جعفری/ کارشناس خبر روابط عمومی وزارت بهداشت

تاریخ انتشار: 22:3:36 1399/04/13
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
موضوعات مرتبط
رونمایی از کیت تشخیص سریع آنتی ژن کووید-۱۹ با دقت ۸۵ درصدی کرونا چگونه از طریق چشم منتقل می‌شود؟ آخرین اخبار واکسن ایرانی کرونا از زبان وزیر بهداشت/ آغاز آزمایش انسانی از هفته آینده واکسن کمپانی Moderna علیه کووید ۱۹ چگونه است؟ 23 آبانماه (14 نوامبر)؛ روز جهانی دیابت مردانی: همه در معرض ابتلا به کرونا هستیم‌ آگهی دعوت به همکاری با آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی بابل تخریب شدید بافت ریه، دلیل اصلی کرونای بلند مدت سازمان جهانی بهداشت: واکسن جدید وضعیت همه‌گیری کرونا را تغییر می‌دهد ویتامین‌هایی که ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد با استرس کرونا چه کنیم؟ مهمانی‌های خانوادگی، بازارچه‌های محلی و مراکز خدماتی بیشترین مکان های ابتلا به کرونا در بابل ویروس کرونا برای کدام گروه از افراد خطرناک تر است؟ رئیس انجمن سکته مغزی ایران: کرونا سکته مغزی را افزایش می‌دهد تازه‌ترین یافته‌های پزشکی محققان؛ ۸۰% مبتلایان به کرونا کمبود ویتامین دی دارند
رفتن به بالای صفحه