تأثیر ویروس کرونا بر عفونت و التهاب غده تیروئید

پزشکان ایتالیایی در 22 مه 2020 در طی بررسی‌ها و آزمایشات انجام شده، نخستین مورد عفونت دردناک تیروئیدی را به همراه ویروس کرونا، در یک نوجوان ایتالیایی گزارش کردند.


به گزارش این تیم تحقیقاتی، این فرد جوان ایتالیایی اولین مورد شناخته شده از یک عفونت دردناک تیروئید ناشی از ویروس کرونا بود. تیم پزشکی شهر پیزا در شمال ایتالیا، می‌گوید که یک دختر 18 ساله چند هفته پس از این‌که آزمایش ویروس کرونای او مثبت شد، در اواخر فوریه، دچار درد و بزرگی غده تیروئید شد. این بیماری که تیروئیدیت نامیده می‌شود، طی یک هفته درمان با داروی پردنیزون از بین رفت.

با این وجود، دکتر فرانچسکو لاتروفا، متخصص غدد درون‌ریز در بیمارستان دانشگاهی پیزا، در خبری اظهار داشت که: “پزشکان باید احتمال بروز این تظاهرات بالینی اضافی “که به کروناویروس جدید پیوند خورده است” را هشدار دهند.” دکتر دیوید، متخصص جراحی سر و گردن در بیمارستان دانشگاه استاتن آیلند شهر نیویورک، گفت: “ویروس کووید-19 شگفتی‌های بسیاری را به دنبال داشته و هم‌چنین ثابت شده است که در بسیاری از اعضای بدن تجلی می‌یابد، بنابراین جای تعجب ندارد که تیروئید نیز همانند سایر نقاط بدن تحت تأثیر این بیماری قرار گیرد”.

وی در ادامه افزود: “خوشبختانه، بیماری تیروئیدیت به راحتی قابل درمان است و نباید نگران کننده باشد. بنابراین اگر بیماری دچار ویروس کرونا بود و بعد دچار درد جدید در گردن شد، باید از لحاظ التهاب تیروئید نیز مورد ارزیابی قرار گیرد”. این دختر ایتالیایی در 28 فوریه پس از مثبت شدن نتیجه آزمایش پدرش و بستری در بیمارستان، با نمونه‌گیری از بینی، مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده شد. او در ابتدا فقط علائم تنفسی خفیف و زودگذر را تجربه کرد؛ اما یک ماه بعد و در 17 مارس با علائمی مانند تب، تپش قلب و درد گردن مجدداً به بیمارستان پیزا مراجعه کرد. به گفته پزشکان، درد گردن وی بیش‌تر و غده تیروئیدش نیز دردناک و بزرگ‌تر شده بود.

آزمایش‌های انجام شده روی بیمار، التهاب تیروئید یا تیروئیدیت را ثابت کرد، سپس بیمار با داروی پردنیزون درمان شد که باعث تسکین درد گردن و تب در طول دو روز شد. بقیه علائم بیمار هم در طول یک هفته برطرف شد. لاتروفا و تیم تحقیقاتی وی هم‌چنین خاطرنشان کردند، که تیروئیدیت با تعداد زیادی از عفونت‌های ویروسی از جمله اوریون، هپاتیت E و ویروس ایدز مشاهده شده است، بنابراین بروز آن با ویروس کرونا نیز خیلی تعجب‌آور نیست. اما با توجه به تحقیقات و پژوهش‌های آن‌ها، این اولین موردی است که تیروئیدیت همراه با ویروس کرونا مشاهده شده است.

دکتر مینیشا سود، متخصص غدد در بیمارستان لنوکس هیل در شهر نیویورک، با توجه به نتایج تحقیقات و یافته‌ها گفت: “بیماری تیروئیدیت، پس از ابتلا به این ویروس جدید، با علائمی هم‌چون درد گردن، تب و سطح بالای هورمون تیروئید مشخص می‌شود”. در ادامه نیز افزود: ” این دختر ایتالیایی به ‌دلیل شدت درد گردنی که داشت، پزشکان داروی پردنیزون را برای وی تجویز کردند. با این حال، در موارد خفیف‌تر، اغلب در ابتدا یک داروی ضد درد غیر استروئیدی تجویز می‌شود و در صورت لزوم داروی استروئیدی تجویز خواهد شد”.

Reference:

https://www.webmd.com/lung/news/20200522/coronavirus-can-infect-inflame-the-thyroid#1تاریخ انتشار: 5:40:39 1399/03/19
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
موضوعات مرتبط
رفتن به بالای صفحه