آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می شود؟


کنترل ویروس کرونا در مقایسه با بیماری های مشابه دیگر کمی دشوارتر است، چرا که متاسفانه این بیماری در مراحل اولیه علائم بالینی ندارد و علائم آن شامل تب، سرفه های خشک و تنگی نفس در مراحل پیشرفته بیماری دیده می شود، از این رو آگاه شدن از راه های انتقال و رعایت اقدامات پیشگیرانه، بهترین روش برای نابودی بیماری است.دکتر پیام طبرسی رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،  در پاسخ به این سوال که آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می شود، اظهار کرد: هنوز پاسخ قطعی درباره انتقال بیماری کووید-۱۹ از طریق ذرات هوا وجود ندارد.


وی افزود: اصلی ترین راه انتقال ویروس کرونا، انتقال فرد به فرد است که از طریق  قطرات ریز تنفسی پخش می شود.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت : ویروس کرونا همچنین در حالت تماسی، رعایت نکردن فاصله یک تا دو متری با فرد بیمار، قطرات ناشی از بازدم، سرفه، عطسه یا صحبت کردن فرد بیمار سبب انتقال می شود.

به گفته دکتر طبرسی احتمال این که ویروس در هوا معلق بماند به صورت معمول وجود ندارد ولی ویروس کووید-۱۹ در محیط های سربسته بخش های بیمارستانی نظیر ICU ، و  جاهایی که بیماران دستگاه های کمک تنفسی استفاده می کنند می تواند از طریق هوا باعث انتقال به فرد دیگری شود.

رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری استفاده از دستگاه های بخور در بخش مراقبت های ویژه را یکی دیگر از عوامل معلق ماندن ویروس کرونا در هوا ذکر کرد و توجه کادر درمان به توصیه ها بهداشتی را مورد تاکید قرار داد.

 

منبع: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی

واحد ایمنی و بهداشت آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی بابلتاریخ انتشار: 15:42:53 1399/01/06
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
موضوعات مرتبط
دانشگاه هنگ کنگ: ویروس کرونا ۷ روز بر سطح خارجی ماسک می ماند سرفه های افراد بهبود یافته از کرونا نشانه چیست؟ سازمان بهداشت جهانی (WHO) هشدار داد: مشاهده علائم شدیدتر بیماری کووید-۱۹ در جوانان سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: دو واکسن "کرونا" وارد مرحله آزمایش‌های انسانی شدند سازمان بهداشت جهانی: ماسک معمولی در برابر کرونا کمک می کند مواد غذایی فله ای یا صنعتی؟/ با انتخابتان، کرونا را نا امید کنید تاکید متخصص داروسازی بالینی دانشگاه: مصرف خودسرانه دارو برای پیشگیری از کرونا کمک کننده نیست سازمان بهداشت جهانی : افراد سالم هم باید ماسک بزنند! آیا افراد سیگاری و مصرف کننده دخانیات در معرض خطر بیشتری در ابتلا به COVID-19 هستند؟ هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره شیوع مجدد کرونا در آسیا قرنطینه خانگی فرصتی برای درکنار هم بودن/در طبیعت هم ممکن است در دام کرونا بیفتیم از مصرف خودسرانه مکمل ها جهت پیشگیری از بیماری کووید-19 خودداری کنید نکات تازه ای که باید در مورد کرونا ویروس بدانید فاصله‌گیری مهم است، اما بدون تست، جداسازی و ردیابی چرخه کرونا را متوقف نمی‌کند هر آنچه باید درباره آرایشگاهها به عنوان یکی از مکان‌های پرخطر انتشار ویروس کرونا بدانید
رفتن به بالای صفحه