از مصرف خودسرانه مکمل ها جهت پیشگیری از بیماری کووید-19 خودداری کنید

دکتر زهرا عبدالهی گفت: در مورد بیماری ویروس کرونا کووید 19 که در حال حاضر در کشورهای جهان و ایران شایع شده است، با توجه به ناشناخته بودن ویروس کووید 19 ، تاکنون مستندات و شواهدی علمی دال بر موثر بودن مکمل های ویتامینی در پیشگیری و کنترل کرونا ویروس کووید 19 وجود ندارد.

به گزارش وبدا، دکتر زهرا عبدالهی، مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: مکمل های ویتامینی، دسته ای از ترکیبات شیمیایی ویتامین ها و املاح معدنی مثل آهن، رو ، کلسیم و منیزیوم و .... هستند که بطور سنتیک تولید شده و در موارد خاصی در کنترل و درمان بیماری ها زیر نظر پزشک و متخصصین تغذیه ممکن است موثر واقع شوند.

وی افزود:  متاسفانه انتقال اطلاعات غیرعلمی و اثبات نشده در مورد مصرف مکمل های ویتامینی برای پیشگیری از این بیماری توسط افراد، گروهها و انجمن های مختلف علاوه بر سردرگمی مردم عواقب جبران ناپذیری را بدنبال خواهد داشت. مصرف خودسرانه مکمل ها علاوه بر بروز مسمومیت ناشی از مصرف زیاد، موجب تضعیف سیستم دفاعی بدن می شود. زیرا سیستم ایمنی و دفاعی بدن در صورتی می تواند در مقابل بیماری از بدن دفاع کند که تمام ویتامین ها و املاح معدنی یعنی ریزمغذی ها در یک حالت تعادل و  تناسب در بدن وجود داشته باشند. طبعا با زیادی مصرف یک نوع خاص از ویتامین ها مثل ویتامین ث، ویتامین د، ویتامین آ و یا مصرف یک نوع  از املاح معدنی مثل کلسیم، روی و یا منیزیوم به تنهایی موجب برهم خوردن تعادل بین ریزمغذی ها در بدن شده و این خود موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود.

دکتر عبدالهی تاکید کرد: در حال حاضر فقط مصرف مکمل هایی که در قالب برنامه های ملی نظام سلامت از طریق شبکه های بهداشتی درمانی کشور توسط کارکنان بهداشتی و کارشناسان تغذیه  توصیه  می شود باید مطابق با دستور العمل های وزارت بهداشت توسط گروههای آسیب پذیر تغذیه ای مصرف شوند و مردم فقط به توصیه های دفتر بهبود تغذیه جامعه در وزارت بهداشت عمل کنند و در دام عده ایی سود جو که به توصیه و فروش مکمل های ویتامینی با قیمت های گزاف پرداخته اند نیفتند. هرگونه توصیه توسط متخصصین و کارشناسان خارج از بخش بهداشت  هم فقط در صورت هماهنگی و تایید این دفتر قابل استفاده است.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت  تصریح کرد: در حال حاضر تنها راه موثر پیشگیری از ابتلا به  این بیماری رعایت کامل اصول بهداشت فردی به خصوص شستن مکرر دست ها با آب و صابون و یا استفاده از محلول های ضدعفونی، خودداری از حضور در معابر و اماکن عمومی و ماندن در منزل و رعایت یک برنامه غذایی متنوع و متعادل، خودداری از مصرف فست فودها و غذاهای خیابانی و پختن کامل  مواد غذایی به خصوص گوشت ها و تخم مرغ است
گفتنی است: دفتر بهبود تغذیه جامعه با تدوین یک راهنمای غذایی ساده و کاربردی و ابلاغ آن توسط معاون بهداشت وزیر به کلیه معاونت های بهداشتی دانشگاههای علوم پزشکی کشور از کلیه کارکنان بهداشتی و بویژه کارشناسان تغذیه شاغل در مراکز جامع خدمات سلامت خواسته است که آموزش های لازم را از طروق مناسب به مردم ارائه دهند.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی بابل

واحد ایمنی و بهداشت آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی بابلتاریخ انتشار: 17:38:55 1399/01/05
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
موضوعات مرتبط
سازمان بهداشت جهانی (WHO) هشدار داد: مشاهده علائم شدیدتر بیماری کووید-۱۹ در جوانان سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: دو واکسن "کرونا" وارد مرحله آزمایش‌های انسانی شدند سازمان بهداشت جهانی: ماسک معمولی در برابر کرونا کمک می کند مواد غذایی فله ای یا صنعتی؟/ با انتخابتان، کرونا را نا امید کنید تاکید متخصص داروسازی بالینی دانشگاه: مصرف خودسرانه دارو برای پیشگیری از کرونا کمک کننده نیست سازمان بهداشت جهانی : افراد سالم هم باید ماسک بزنند! آیا افراد سیگاری و مصرف کننده دخانیات در معرض خطر بیشتری در ابتلا به COVID-19 هستند؟ هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره شیوع مجدد کرونا در آسیا قرنطینه خانگی فرصتی برای درکنار هم بودن/در طبیعت هم ممکن است در دام کرونا بیفتیم آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می شود؟ نکات تازه ای که باید در مورد کرونا ویروس بدانید فاصله‌گیری مهم است، اما بدون تست، جداسازی و ردیابی چرخه کرونا را متوقف نمی‌کند هر آنچه باید درباره آرایشگاهها به عنوان یکی از مکان‌های پرخطر انتشار ویروس کرونا بدانید اندازه گیری بیومارکر اینترلوکین6 (IL-6) در آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک رازی بابل اگر مبتلا به ویروس کرونا شده اید چه باید بکنید
رفتن به بالای صفحه