اگر مبتلا به ویروس کرونا شده اید چه باید بکنید

مطالب زیر را پیروی کنید:

اگر به COVID-19 مبتلا هستید یا گمان می کنید به ویروس COVID-19 آلوده باشید، مطالب زیر را پیروی کنید تا از ابتلا این بیماری به افراد در خانه و جامعه خود جلوگیری کنید.

در خانه بمانید به جز برای  مراجعه به پزشک

در خانه بمانید: افرادی که  به صورت خفیف مبتلا به COVID-19 هستند در طول بیماری خود قادر به قرنطینه در خانه هستند. شما باید فعالیت های خارج از خانه خود را محدود کنید ، به جز  جهت مراجعه به پزشک

از رفتن به مکان های عمومی خودداری کنید: به محل کار، مدرسه یا مکان های عمومی نروید.

از حمل و نقل عمومی خودداری کنید: استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی  یا تاکسی خودداری کنید.

خود را از سایر افراد و حیوانات در خانه جدا کنید

از دیگران دور بمانید: تا حد امکان ، اتاق خود را از سایرین جدا کنید. همچنین در صورت امکان باید از یک      

حمام جداگانه استفاده کنید.

تماس با حیوانات را محدود کنید:

در صورتی که به COVID-19 مبتلا هستید درست همانند آنچه که در مورد  انسان دیگر رفتار می کنید ، باید تماس با حیوانات خانگی و دیگر  حیوانات  را محدود کنید. اگرچه گزارش نشده است كه حیوانات اهلی یا سایر حیوانات مبتلا به  COVID-19، بیمار شوند ، اما  همچنان توصیه می شود در صورت امکان، عضو دیگری از خانواده  فرد بیماری از حیوانات  مراقبت کند. اگر مبتلا به COVID-19 هستید ، از تماس با حیوان خانگی خود، به آغوش کشیدن، بوسه یا  خوردن غذا مشترک خودداری کنید. اگر در حین بیمار بودن باید از حیوان خانگی خود مراقبت کنید یا در تماس حیوانات باشید ، دست و پای خود را قبل و بعد از  تماس با حیوانات خانگی بشویید و یک ماسک صورت بپوشید. برای اطلاعات بیشتر به COVID-19 و Animals مراجعه کنید. تماس با حیوانات را محدود كنند تا اینكه اطلاعات بیشتری درباره ویروس بدست آید.

 

قبل از مراجعه به پزشک  تماس بگیرید:

اگر وقت ملاقات پزشکی دارید، با  پزشک خود تماس بگیرید و به آن بگویید که مبتلا به COVID-19   می باشید یا ممکن است داشته باشید. این عمل به  مراکز بهداشتی و درمانی کمک می کند تا در جلوگیری از آلوده شدن و در معرض قرار گرفتن افراد دیگر، اقدامات لازم را انجام دهند.

اگر بیمار هستید ماسک  بزنید.

اگر بیمار هستید: باید  در اطراف سایر افراد(برای مثال  قرار داشتن در  اتاق یا وسیله نقلیه مشترک و قبل از ورود به مطب  پزشک،  ماسک بزنید.

اگر مراقب دیگران هستید: اگر فردی که مریض است نتواند ماسک  بزند (برای مثال، مشکل تنفسی دارد)، پس  سایر افراد خانواده نباید در همان اتاق با بیمار بمانند یا در صورت ورود به اتاق   بیمار باید ماسک بزند.

 

جلوی سرفه و عطسه خود را  بگیرید:

پوشش: هنگام سرفه یا عطسه ، دهان و بینی خود را با یک دستمال بپوشانید.

دور ریختن: دستمال های استفاده شده را در سطل زباله در دار بریزید.

دست ها را بشویید: بالافاصله دستان خود را حداقل به مدت 20 ثانیه با  آب و صابون بشویید یا اگر  آب و صابون در دسترس نیست ، دستان خود را با یک ضدعفونی کننده پایه الکلی که حداقل 60٪ الکل دارد تمیز کنید.

 

دستان خود را مرتب بشویید

دست ها را بشویید: دستان خود را مرتب حداقل به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید ، خصوصاً بعد از  شستشوی بینی ، سرفه یا عطسه،  استحمام و قبل از پختن یا خوردن غذا.

 

ضدعفونی کننده دست:

اگر  آب و صابون در دسترس نیست، از یک ضدعفونی کننده پایه الکلی با حداقل 60 درصد الکل استفاده کنید، تمام سطوح دستان خود را بشویید و آنها را  به هم بمالید تا خشک شود.

 آب و صابون: اگر دست ها کثیف هستند، صابون و آب بهترین گزینه هستند.

از لمس کردن خودداری کنید: از دست زدن به چشم ، بینی و دهان خود با دست های شسته نشده خودداری کنید.

 

از اشتراک کالاهای خانگی شخصی خودداری کنید:

نباید ظرف ها ، لیوان نوشیدنی، فنجان، ظروف غذاخوری، حوله یا ملافه را با افراد دیگر یا حیوانات خانگی در خانه به اشتراک بگذارید.

بعد از استفاده وسایلتان را بشویید: پس از استفاده از این وسایل، آنها را بطور کامل با  آب و صابون بشویید.

 

همه سطوح "تماس بالا" را هر روز تمیز کنید

تمیز کردن و ضد عفونی کردن: تمیز کردن معمول سطوح  را به طور معمول تمرین کنید.

سطوح تماس  بالا شامل پیشخوان، رومیزی، میز کار، وسایل حمام، توالت، تلفن، صفحه کلید، تبلت و میزهای کنار تخت است.

نواحی را که با مایعات بدن آلوده شدند ضد عفونی کنید: همچنین سطحی را که ممکن است خون، مدفوع یا مایعات بدن بر روی آنها ریخته شده تمیز کنید.

پاک کننده های خانگی: طبق دستورالعمل برچسب شرکت، از اسپری تمیز کننده خانگی یا پاک کننده استفاده کنید. برچسب ها حاوی دستورالعمل هایی برای استفاده ایمن و موثر از محصول تمیز کننده از جمله موارد احتیاطی است که باید هنگام استفاده از محصول مانند پوشیدن دستکش و اطمینان از تهویه مناسب در هنگام استفاده از محصول داشته باشید.

 

علائم خود را کنترل کنید:

به پزشک مراجعه کنید: اگر بیماری شما رو به وخامت است یا مشکل فوری دارید به عنوان مثال تنگی نفس.

با پزشک خود تماس بگیرید: قبل از مراجعه با پزشک خود تماس بگیرید و به آنها بگویید که شما مبتلا به  COVID-19 یا مشکوک به آن هستید.

 در صورت بیماری ماسک بزنید:

قبل از ورود به مرکز درمانی، ماسک بزنید. این اقدامات در درمانگاه کمک می کند تا افراد دیگر که در مطب یا اتاق انتظار هستند آلوده نشوند.

 

هشدار به مراکز بهداشت و درمان

از  پزشک خود بخواهید که با  مرکز بهداشت محلتان تماس بگیرد. اشخاصی که تحت نظارت فعال قرار دارند یا خود مانیتورینگ می شوند، باید در صورت لزوم از دستورالعمل های ارائه شده توسط مرکز بهداشت محلتان یا متخصصان بهداشت حرفه ای پیروی کنند.

 

قطع نکردن  قرنطینه  در خانه

تا زمان ترک دستورالعمل در خانه بمانید: بیمارانی که COVID-19 تأیید شده دارند باید جهت احتیاط در قرنطینه خانگی بمانند تا اینکه خطر انتقال ثانویه به دیگران کم شود.

 

با پزشک خود صحبت کنید: تصمیم به قطع اقدامات احتیاطی قرنطینه باید به صورت موردی و با مشورت  پزشک مرکز بهداشت محلتان صورت گیرد.

منبع : CDC

واحد ایمنی و بهداشت آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی بابلتاریخ انتشار: 17:29:36 1398/12/26
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
موضوعات مرتبط
دانشگاه هنگ کنگ: ویروس کرونا ۷ روز بر سطح خارجی ماسک می ماند سرفه های افراد بهبود یافته از کرونا نشانه چیست؟ سازمان بهداشت جهانی (WHO) هشدار داد: مشاهده علائم شدیدتر بیماری کووید-۱۹ در جوانان سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: دو واکسن "کرونا" وارد مرحله آزمایش‌های انسانی شدند سازمان بهداشت جهانی: ماسک معمولی در برابر کرونا کمک می کند مواد غذایی فله ای یا صنعتی؟/ با انتخابتان، کرونا را نا امید کنید تاکید متخصص داروسازی بالینی دانشگاه: مصرف خودسرانه دارو برای پیشگیری از کرونا کمک کننده نیست سازمان بهداشت جهانی : افراد سالم هم باید ماسک بزنند! آیا افراد سیگاری و مصرف کننده دخانیات در معرض خطر بیشتری در ابتلا به COVID-19 هستند؟ هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره شیوع مجدد کرونا در آسیا قرنطینه خانگی فرصتی برای درکنار هم بودن/در طبیعت هم ممکن است در دام کرونا بیفتیم آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می شود؟ از مصرف خودسرانه مکمل ها جهت پیشگیری از بیماری کووید-19 خودداری کنید نکات تازه ای که باید در مورد کرونا ویروس بدانید فاصله‌گیری مهم است، اما بدون تست، جداسازی و ردیابی چرخه کرونا را متوقف نمی‌کند
رفتن به بالای صفحه