چه کسانی نباید دُز دوم واکسن کرونا را تزریق کنند؟

واکسیناسیون علیه کرونا برای با اولویت گروه‌های در معرض خطر از بهمن سال گذشته در کشورمان آغاز شده و توصیه می شود که افرادی که نوبت‌شان می‌شود، حتما این واکسن را تزریق کنند، اما چه کسانی از نظر علمی نباید واکسن کرونا را تزریق کننند؟.


کسانی که به تخم مرغ حساسیت دارند، حتما قبل از تزریق واکسن کرونا از پزشک آن مرکز سوال کنند که آیا می‌توانند واکسن کرونا را تزریق کنند یا خیر. در عین حال کسانی که سابقه هر نوع آلرژی جدی دارند، حتما بعد از تزریق واکسن یک ربع تا نیم ساعت در مرکز واکسیناسیون تحت نظر بمانند.

همچنین اگر کسی بعد از تزریق واکسن، شوک آلرژیک شدید نشان داد، با دارو قابل درمان بوده و اصلا جای نگرانی نیست، اما کسانی که بعد از تزریق دوز اول واکسن کرونا واکنش آلرژیک شدید نشان دادند، نباید دوز دوم واکسن را دریافت کنند.

باید توجه کرد که حداکثر ایمنی واکسن کرونا چهار هفته بعد از تزریق دوز دوم واکسن کروناست و ایمنی اولیه نیز چهار هفته بعد از تزریق دوز اول واکسن کرونا حاصل می‌شود، اما این ایمنی کامل نیست و باید حتما تمام پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرد.

بر اساس اعلام صفحه اینستاگرامی وبدا، در عین حال فاصله تزریق بین دو دوز واکسن کرونا، در واکسن‌های مختلف، متفاوت است و نباید اصرار کرد که دوز دوم واکسن را زودتر از موعد تزریق کرد؛ زیرا ایمنی کمتری حاصل می‌شود.


منبع: ایسناتاریخ انتشار: 10:35:20 1400/03/18
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
موضوعات مرتبط
باور‌های نادرست واکسیناسیون؛ از ریش‌دار شدن زنان و دستکاری DNA تا آهن‌ربایی شدن! سالخوردگان با دریافت واکسن ایمنی کمتری نسبت به جوانان دارند چه کسانی نیازی به واکسن کرونا ندارند؟ مینو محرز: اثربخشی واکسن کووبرکت بیشتر از سینوفارم چینی است تحقیق جدید: رطوبت ماسک می‌تواند شدت بیماری کووید-۱۹ را کاهش دهد مجوز مصرف واکسن «کووایران برکت» صادر شد/صدور مجوز واکسن پاستور؛ هفته آتی آغاز تزریق دوز دوم واکسن ایران کوبا از چهارشنبه در مازندران آیا فیبروز ریه در بهبودیافتگان کرونا درمان می‌شود؟ شرایط تزریق واکسن در مبتلایان کرونا کرونا ایرانیان را بیمارتر کرد عوارض خفیف پس از تزریق واکسنهای کرونا، طبیعی است آغاز واکسیناسیون علیه کرونا با واکسن ایرانی از هفته آینده علت احتمالی لختگی خون در برخی از دریافت‌کنندگان واکسن کرونا ماجرای بروز "قارچ سیاه" در مبتلایان کرونا با چه شرایطی می‌توان از گسترش ویروس کرونا در تجمعات جلوگیری کرد؟
رفتن به بالای صفحه