غربالگری 58 اختلال متابولیک نوزادان در آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی بابل

آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک رازی بابل از سال 1391 اقدام به خرید دستگاه Tandem Mass و دستگاه GC/ Mass  از کمپانیShimadzu  نموده و در همان سال کارشناسان خود را جهت کسب آشنایی با نحوه انجام کار با دستگاه های مذکور و راه اندازی آن به دانشگاه شیمانه ژاپن اعزام نموده تا به عنوان اولین آزمایشگاه در سطح کشور پاسخگوی هرچه بهتر و سریعتر تست های اسکرینینگ باشد که در آن 50 بیماری متابولیک قابل غربالگری می باشد و همچنین تست های تأییدی بیماری های متابولیک را نیز انجام می دهد.

غربالگری نوزادان (Newborn Screening) یک برنامه بهداشت عمومی پس از تولد می باشد و لیستی از بیماری های قابل درمان را که از نظر بالینی در بدو تولد قابل شناسایی نمی باشند را در بر می گیرد.

غربالگری نوزادان در اوایل دهه 1960 با ابداع روشی توسط روبرت گاتری برای اندازه گیری سطح اسید آمینه فنیل آلانین در خون نوزادان جهت تشخیص بیماری فنیل کتونوریا آغاز گردید. با ابداع Tandem Mass Spectrometry  انقلابی در شناسایی بیماری های متابولیک مادرزادی به وقوع پیوست و بسیاری از بیماری های کشنده و خطرناک متابولیک به سادگی و به وسیله آنالیز آسیل کارنیتین ها و آمینواسیدهای خون نوزاد قابل شناسایی شد. تنها با استفاده از چند قطره خون نوزاد بیش از 50 بیماری متابولیکی در آزمایشگاه قابل انجام می باشد که عبارت اند از اختلالات مربوط به اُکسیداسیون اسیدهای چرب، اسید های اُرگانیک و آمینواسیدها و بیماری هایی نظیر هیپوتیروئیدیسم، هیپرپلازی مادرزادی آدرنال، کمبود بیوتینیداز، سیستیک فیبروزیس و گالاکتوزمی.

بهترین زمان برای انجام تست غربالگری 72-48 ساعت پس از تولد نوزاد می باشد زیرا در این بازه زمانی، فرصت کافی جهت طی کردن مسیر متابولیک در بدن نوزاد داده شده است.تاریخ انتشار: 18:47:36 1398/04/16
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
موضوعات مرتبط
قرنطینه خانگی فرصتی برای درکنار هم بودن/در طبیعت هم ممکن است در دام کرونا بیفتیم آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می شود؟ از مصرف خودسرانه مکمل ها جهت پیشگیری از بیماری کووید-19 خودداری کنید نکات تازه ای که باید در مورد کرونا ویروس بدانید فاصله‌گیری مهم است، اما بدون تست، جداسازی و ردیابی چرخه کرونا را متوقف نمی‌کند هر آنچه باید درباره آرایشگاهها به عنوان یکی از مکان‌های پرخطر انتشار ویروس کرونا بدانید اندازه گیری بیومارکر اینترلوکین6 (IL-6) در آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک رازی بابل اگر مبتلا به ویروس کرونا شده اید چه باید بکنید ویروس کرونا چند ساعت بر روی موبایل زنده می ماند؟ فریز کردن (انجماد) و اثر آن بر روی ویروس کرونا تاثیر وسایل گرمایشی بر روی ویروس کرونا سازمان جهانی بهداشت: کرونا همه‌گیری جهانی شده است اطلاعیه سازمان غذا و دارو و هشدار در مورد استفاده از الکل صنعتی خطر انتقال ویروس کرونا از طریق نان نکاتی که در مراجعه به بانک جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا باید رعایت کرد
رفتن به بالای صفحه