دوشنبه 1 خرداد 1396 - Monday, May 22, 2017
بیماریهای متابولیک - غربالگری نوزادان
با انجام یک تست سلامت نوزاد خود را تضمین کنید 

مادر عزیز، پدر گرامی:

شاید این سوالی باشد که در بدو تولد نوزاد در ذهن بسیاری از والدین مطرح می شود که آیا می توان کاری انجام داد تا از بروز بعضی از بیماریهای ذهنی یا جسمی در فرزندمان جلوگیری کنیم؟ 

جواب این سوال" آری" است. 

شما می توانید تنها با چند قطره خون نوزادتان او را در مقابل خطر بروز بسیاری از بیماریهای ذهنی و جسمی محافظت کنید. 

آزمایش غربا لگری نوزادان چیست؟ 
این آزمایش برای شناسایی نوزادانی است که اگر چه ممکن است تعدادشان کم باشد ولی در معرض خطر ابتلا به بیماریهای بسیار خطرناک و جدی قرار دارند. 

چرا انجام این آزمایش ضروری است؟ 
این تست غربالگری برای تشخیص نوزادان مبتلا به اختلالات متابولیک بسیار مفید است این بیماریها شامل بیماریهای ژنتیکی می شوند که می توانند بسیار خطرناک باشند زیرا اگر زود تشخیص داده شوند می توان آنها را درمان کرد و از بروز علایم شدید و خطرناک این بیماریها جلوگیری کرد، خطراتی که می توانند در صورت تاخیر در تشخیص و درمان مشکلات ذهنی و جسمی همچون عدم توانایی حرکت ، عقب ماندگی ذهنی ،سوء تغذیه ،عدم توانایی تکلم و . . . را به دنبال داشته باشند. 

این آزمایش چگونه انجام می شود؟ 
جهت انجام این تست خون پاشنه پای نوزاد چند روز بعد از تولد و تغذیه با شیر مادر بر روی کاغذهای خاص (گاتری کارد) گرفته می شود و با همین چند قطره خون می توان حدود 30 تا 50 نوع از بیماریهای متابولیک را تشخیص داد. 

دراغلب این نوزادان نقص ژنتیکی در یک آنزیم دیده می شود ، به زبان ساده آنزیمها پروتئینهایی هستند که مواد را از شکلی به شکل دیگر جهت تامین مولکولهای مورد نیاز بدن تبدیل می کنند . 
در حال حاضر در بسیاری از ایالتهای آمریکا و کشورهای اروپایی انجام این تست غربالگری بر روی نوزادان اجباری است . 

آیا اگر در سابقه فامیلی شما فرزند عقب مانده ذهنی و جسمی وجود ندارد و یا دیگر کودکان شما سالم هستند ، باز هم انجام این تست ضروری است؟ 

جواب این سوال " آری " است. 

درحقیقت بسیاری از کودکان مبتلا به این اختلالات سابقه قبلی فامیلی ندارند. البته این خطر در خانواده ای که سابقه قبلی ندارند به مراتب نسبت به خانواده هایی که سابقه حضور فرزند عقب مانده جسمی و ذهنی را دارند کمتر است. 

آیا اگر کودک شما در هنگام تولد سالم به نظر میرسد باز هم انجام این تست ضروری است؟ 

جواب این سوال هم "آری " است. 

اکثر کودکان که با این اختلالات متولد می شوند در ابتدای تولد ظاهری کاملاً سالم دارند و انجام این آزمایش به پزشک کمک می کند تا این اختلالات را قبل از تبدیل شدن به بیماری تشخیص دهد. 

درمان: 
در حقیقت درمان ممکن است شامل یک هورمون و یا یک قرص ویتامین یا یک رژیم غذایی خاص باشد که می تواند نجات بخش نوزاد دلبند شما باشد. 

* در پایان باز هم خاطر نشان می کنیم که این آزمایش باید حتماً در همان روزهای ابتدای تولد نوزاد انجام شود تا بتوان از بروز علائم جدی و جبران ناپذیر آن جلوگیری کرد.

تاريخ ارسال : 10:14:36 8/6/1391


Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی بابل - Babol Razi Pathobiology Lab
Copyright © 2012 Babol Razi Pathobiology Lab. All rights reserved.
Design By : Abar Rayaneh Tabarestan Co.
رفتن به بالای صفحه