عوامل محرک پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس نوعی بیماری خودایمنی است که درنتیجه اختلال عملکرد سیستم ایمنی بدن اتفاق می‌افتد و به صورت اختلالات پوستی ظاهر می‌شود. این بیماری درمان قطعی ندارد؛ اما با رعایت نکاتی که به شرح آن پرداخته‌ایم، می‌توان بروز این بیماری و شدت علائم آن را کاهش داد


پسوریازیس یک بیماری خودایمنی است که به صورت یک اختلال پوستی ظاهر می‌شود. این بیماری حدود ۱ تا ۳ درصد آمریکایی‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر این بیماری فقط روی پوست شما تأثیر بگذارد، باز هم از سیستم ایمنی بدن شروع می‌شود. این سلول از سلول‌های لنفوسیت T که نوعی گلبول سفید است، صادر می‌شود. این سلول‌ها برای محافظت از بدن در برابر عفونت و بیماری طراحی شده‌اند.

هنگام ابتلا به پسوریازیس آن‌ها به اشتباه فعال می‌شوند و سایر پاسخ‌های ایمنی را که منجر به علائم آن می‌شود، به کار می‌اندازند.

علائم پسوریازیسپسوریازیس با بیماری‌های پوستی مشخص می‌شود، مانند:
لکه‌های خارش‌دار و پوسته پوسته شده روی پوست ضخیم شده
خشکی و ترک خوردگی‌هایی که ممکن است خونریزی کنند
ناخن‌های ضخیم، حفره‌ای یا رج‌دار
خشک و متورم شدن مفاصل

علائم عموما از خفیف تا شدید متفاوت است.

عوامل و محرک‌های پسوریازیس

علت دقیق پسوریازیس همچنان مشخص نیست. با این حال پسوریازیس معمولاً بزرگ‌سالان را درگیر می‌کند و بیشتر برای افرادی رخ می‌دهد که سابقه خانوادگی بیماری پوستی دارند.

محرک‌های پسوریازیس

علائم پسوریازیس ممکن است گاه ظاهر شوند و از بین بروند؛ اما عوامل محرک متداولی وجود دارند که افراد مبتلا به پسوریازیس می‌توانند با شناخت و درک بهتر آن‌ها از بروز آن علائم جلوگیری کنند.

۱. محرک‌های مربوط به غذا
بر اساس داده‌های بنیاد ملی پسوریازیس در حالی که هیچ علم مشخصی برای تغییر رژیم غذایی وجود ندارد، ممکن است افرادی که مبتلا به پسوریازیس هستند، سعی کنند از مصرف شیر، مرکبات، گلوتن و غذا‌های چرب خودداری کنند.

۲. نوشیدنی‌های الکلی
متأسفانه الکل برای بسیاری از افراد مبتلا به پسوریازیس تحریک کننده است. براساس مطالعه‌ای دیگر افزایش پسوریازیس در افرادی که به طور خاص نوشیدنی‌های حاوی الکل می‌نوشیدند، مشاهده شد. این افزایش نیز می‌تواند نتیجه تداخل دارویی در کنار نوشیدنی‌های الکلی باشد.

۳. آفتاب بیش از حد
برای افراد مبتلا به پسوریازیس قرار گرفتن طولانی مدت در زیر نور آفتاب می‌تواند شدت این بیماری را افزایش بدهد. در حالی‌که مقدار متوسطی از آفتاب می‌تواند علائم را در بعضی از افراد تسکین بدهد، آفتاب سوختگی تقریباً می‌تواند باعث شعله ور شدن و تشدید نشانه‌های پسوریازیس شود. اگر متوجه شدید که مقدار کمی از آفتاب علائم بیماری را افزایش داد، کافی است به خاطر داشته باشید که مدت قرار گیری را به حداقل برسانید.

۴. هوای سرد و خشک
آب و هوای سرد و خشک همچنین می‌تواند علائم پسوریازیس را بدتر کند. رطوبت پوست در سرمای شدید از بین می‌رود. واحد‌های گرمایشی اوضاع را بد‌تر می‌کنند. سعی کنید مدت زمان صرف شده در معرض آب و هوای خشک را در سردترین ماه‌ها به حداقل برسانید و یک دستگاه رطوبت‌ساز مناسب برای خانه خود تهیه کنید.


۵. استرس
استرس و پسوریازیس معمولا دست به دست هم می‌دهند. متأسفانه استرس عامل مهمی برای گسترش پسوریازیس است. سعی کنید استرس را تا آنجا که ممکن است در زندگی خود کاهش بدهید. یوگا و روش‌های مدیتیشن موفقیت زیادی را در تسکین استرس ناشی از انواع مختلف درد نشان داده‌اند.

۶. چاقی
اضافه وزن می‌تواند خطر پسوریازیس را افزایش بدهد و همچنین علائم را بدتر کند. یک مطالعه در
JAMA Dermatology در سال ۲۰۱۳ نشان داد که بین رژیم کم کالری و بهبود پسوریازیس رابطه مطلوبی وجود دارد.

۷. سیگار کشیدن
در صورت ابتلا به پسوریازیس از استعمال سیگار خودداری کنید. تنباکو می‌تواند خطر ابتلا به پسوریازیس را افزایش بدهد؛ همچنین علائم آن را تشدید کند.


۸. دارو‌های خاص
برخی از دارو‌ها در پاسخ خود ایمنی بدن تداخل ایجاد می‌کنند و می‌توانند باعث حمله شدید پسوریازیس شوند. این‌ داروها شامل بتا بلاکر‌ها (که برای فشار خون بالا استفاده می‌شوند)، دارو‌های استروئیدی و قرص‌هایی که برای جلوگیری از مالاریا مصرف می‌شوند، هستند. در صورت تجویز هریک از این دارو ها پزشک خود را از بیماری پسوریازیس مطلع کنید.

۹. عفونت‌ها
برخی از عفونت‌های شایع مانند استرپتوکوک گلو (ورم بینی استرپتوکوکی)، برفک (کاندیدا آلبیکانس) و عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی می‌توانند باعث گسترش پسوریازیس شوند. اگر شک دارید که به هر یک از این نوع باکتری‌ها آلوده شده‌اید، خیلی زود به پزشک مراجعه کنید.

۱۰. خراش، گزیدگی و آسیب‌دیدگی پوست
اگر دچار گزیدگی، برش یا خراشیدگی پوست شده‌اید و یا هر نوع آسیب پوستی را تجربه کرده‌اید، ممکن است متوجه ضایعات جدید پسوریازیس در نزدیکی ناحیه آسیب دیده شوید. این نوع آسیب‌ها حتی می‌توانند در فعالیت‌های روزمره مانند تراشیدن مو اتفاق بیافتند. در صورت انجام هر فعالیتی که ممکن است باعث آسیب به پوست شود، حتماً موارد احتیاط بیشتری مانند پوشیدن آستین بلند، دستکش و استفاده از اسپری برای دفع حشرات را در نظر بگیرید.

همیشه نمی‌توان از هر محرکی برای پسوریازیس جلوگیری کرد؛ اما با کمی برنامه‌ریزی می‌توان مانع از گسترش علائم شد. کلاه و کرم ضد آفتاب را همیشه همراه خود داشته باشید. شما هرگز نمی‌دانید چه موقع می‌توانید پشت میز آفتاب‌گیر یک رستوران نشسته باشید. اگر عوامل محرک فردی خود را بشناسید، می‌توانید از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری کنید و آن را کاهش بدهید.

درمان پسوریازیس

هیچ درمان قطعی برای پسوریازیس وجود ندارد؛ اما چندین راه‌کار موثر برای کاهش علائم آن توصیه شده است.

درمان‌های موضعی

استفاده از کرم یا پماد روی پوست عملکرد‌های مختلفی دارد، ازجمله:
کاهش التهاب پوستی
کنترل سیستم ایمنی بدن
تسکین پوست

 


نور درمانی
همان‌طور که بیان شد، مقدار مشخصی از نور خورشید می‌تواند به بروز علائم کمک کند؛ اما مقدار زیاد آن ممکن است نشانه‌های بیماری را تشدید کند. گزینه دیگر استفاده از نور فرا بنفش مصنوعی است که طبق دستور پزشک برای درمان پسوریازیس استفاده شده است.
درمان سیستماتیک
پزشک متخصص برای موارد شدید‌تر ممکن است دارو‌های خوراکی (از راه دهان) یا تزریقی را تجویز کند. این درمان‌ها نوعی درمان‌های سیستمیک شناخته می‌شوند.

روش ترکیبی
معمولا پزشکان از هر نوع درمان ذکر شده در این مطلب برای بهبود علائم پسوریازیس استفاده می‌کنند تا تاثیرات مثبت و مفیدی داشته باشند و شدت بیماری را کاهش بدهند که به روش ترکیبی معروف است.

کلام آخر

پزشکان معمولا به مطالعه روند درمان پسوریازیس می‌پردازند. برخی از بخش‌هایی که آن‌ها برای درمان بالقوه آینده دنبال می‌کنند، عبارت‌اند از:

 
ژن درمانی
درمان‌های جدید که به پوست کمک می‌کند تا در برابر سیستم ایمنی بدن واکنش نشان ندهد.

تاثیر سایر شرایط مانند چاقی، فشار خون بالا و دیابت در پسوریازیس

تقریبا هیچ درمان قطعی برای پسوریازیس وجود ندارد؛ اما درمان می‌تواند به بیمار کمک کند. درک عوامل محرک نیز می‌تواند به شما در جلوگیری از شعله‌ور شدن بیماری و کنترل علائم آن کمک کند. با پزشک خود در مورد گزینه‌های درمانی مناسب صحبت کنید.

منبع healthline :تاریخ انتشار: 3:52:1 1400/09/14
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه